PILNE: LPG w Polsce będzie kosztować 79 groszy za litr?! Sprzedaż Lotosu wobec Saudi Aramco da nam paliwo za śmieszne pieniądze?

PILNE: LPG w Polsce będzie kosztować 79 groszy za litr?! Sprzedaż Lotosu wobec Saudi Aramco da nam paliwo za śmieszne pieniądze?

LPG w Polsce za 79 gr za litr?

Podaj dalej

Niedawno ogłoszona sprzedaż części Grupy Lotos wobec koncernu Saudi Aramco otwiera nowe możliwości kształtowania cen za diesel, benzynę i LPG w Polsce. Do naszego kraju będzie trafiać saudyjska ropa, a udziały jej wydobywcy w Lotosie mogą zapewnić nieco bardziej preferencyjne warunki. W Arabii Saudyjskiej paliwo jest bowiem śmiesznie tanie.

Ile kosztuje LPG w Arabii Saudyjskiej?

Na Półwyspie Arabskim tankowanie samochodu nie jest szczególnie obciążające dla budżetu. Jak wskazują notowania Global Petrol Prices, średnie stawki za benzynę wynoszą tam w przeliczeniu 2,46 zł za litr. Z kolei LPG to wydatek jedynie 0,79 zł za litr. Szokuje zwłaszcza cena autogazu, bo przy spalaniu 10 l na 100 km, koszt przejechania takiego dystansu to niecałe 8 zł!

Zakaz montażu instalacji LPG w Polsce
fot. stock.adobe.com – evannovostro

Jak przypomina portal gazeo.pl, 28 lat temu takie stawki nie był niczym dziwnym w Polsce. W 1994 r. faktycznie na stacjach paliw LPG sprzedawano po zaledwie 80 gr za litr. Obecnie dzięki obniżeniu akcyzy, a od 1 lutego także VAT-u, średnia cena za litr LPG powinna wynieść poniżej 3 zł za litr. Pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno (w latach 2019-2020) bywały okresy, gdzie LPG sprzedawano średnio poniżej 2 zł za litr.

Jakie są szanse na cenę 79 gr/l LPG?

Czy Saudi Aramco zapewni spadek cen paliw w Polsce. Nie będzie to takie proste, ponieważ saudyjska ropa nie wystarczy do sprostania zapotrzebowania kierowców w Polsce. Tę bierzemy także z innych droższych źródeł. Zresztą koszt jej transportu sprawia, że siłą rzeczy nie możemy liczyć na wyrównanie do stawek saudyjskich. Nie zapominajmy też, że Saudi Aramco też musi nadal na tym zarabiać. Jeśli w ogóle ceny w Polsce przez to drgną, to będzie to wymagało niełatwych negocjacji.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News