PILNE: Koniec wojny! Efekty rozejmu zobaczymy na stacjach paliw. Diesel, benzyna i LPG w nowych, niższych cenach

PILNE: Koniec wojny! Efekty rozejmu zobaczymy na stacjach paliw. Diesel, benzyna i LPG w nowych, niższych cenach

Koniec wojny! Rozejm da tańszy diesel, benzynę i LPG

Podaj dalej

Na tę wiadomość czekał cały świat! Wojna, która spowodowała m.in. wzrost cen ropy naftowej dobiegła końca. Przynajmniej na 2 miesiące, bo na taki okres podpisano rozejm. Efekty powinniśmy niedługo zobaczyć na stacjach paliw, bo ropa już tanieje, a to daje duże nadzieje na tańszy diesel, benzynę i LPG.

Nowy tydzień zaczynamy od spadków cen

Po otwarciu azjatyckich giełd ceny ropy brent zmalały na stracie do 103,38 dolarów za baryłkę (-1 proc.). Z kolei ropa WTI potaniała do poziomu 98,43 USD/bbl (-0,9 proc.). Co ważne, rosną nadzieje na dalsze spadki notowań surowca. Jeszcze przed weekendem ekonomiści sugerowali, że ropa na dłużej utrzyma się w cenie powyżej 100 dolarów za baryłkę.

Teraz prognozy muszą zostać zrewidowane, bo bezpieczeństwo dostaw ropy z Bliskiego Wschodu zostało wzmocnione. Jest to szczególnie istotne w obliczu odcinania się od ropy z Rosji. W połączeniu z uwolnieniem dużych rezerw ropy z USA, rynki reagują oczekiwanymi spadkami cen. To z kolei niemal gwarantuje dalsze obniżki cen paliw w hurcie. Jak zauważali m.in. polscy eksperci, jest to warunek kluczowy dla zobaczenia niższych cen za diesel, benzynę i LPG w Polsce.

Dopłaty na paliwo w Polsce
fot. stock.adobe.com – hedgehog94

Koniec wojny zapewni tańsze paliwo

Spadki notowań ropy to efekt m.in. zakończenia 7-letniej wojny na półwyspie arabskim, który stwarzał ryzyko zakłóceń dostaw surowca. Rozejm zawarli jemeńscy rebelianci Huti oraz koalicja, na której czele stoi Arabia Saudyjska. Za pośrednictwem ONZ, obie strony konfliktu zobowiązały się do zawieszenia wszystkich wojskowych operacji lądowych, powietrznych i morskich. Rozejm obowiązuje od sobotniego wieczora i na razie potrwa 2 miesiące.

Jemeńscy rebelianci, ale i wchodzące w skład koalicji Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) z zadowoleniem przyjęły osiągnięcie porozumienia. Umożliwi to m.in. import paliwa do obszarów zajętych przez Huti oraz uruchomienie niektórych lotów na lotnisku w Sana. Otworzy to drogę do pilnej pomocy humanitarnej w Jemenie, ale i zniwelowania ryzyka dostaw saudyjskiej ropy. Huti co jakiś czas atakowali instalacje naftowe, nawet podczas Grand Prix F1 Arabii Saudyjskiej.

Kierowcy F1 grozili bojkotem po ataku rakietowym! Rozmowy trwały do późnej nocy!

W 2014 r. stolicę Jemenu opanowali wspierani przez Iran rebelianci Huti, którzy obalili rząd. W marcu następnego roku Arabia Saudyjska rozpoczęła interwencję, która doprowadziła najbiedniejszy kraj półwyspu arabskiego do ruiny. Wojna pochłonęła życie setek tysięcy ludzi i wywołała największy na świecie kryzys humanitarny. Choć przez 7 lat było już kilka rozejmów, to każdy był w końcu łamany. Według wielu ekspertów, ten przypadający wraz z początkiem ramadanu, ma być inny.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News