PILNE: Kolejny cios w portfele kierowców w Polsce! Jeśli rząd szybko nie da więcej pieniędzy, ceny będą nie do zniesienia

PILNE: Kolejny cios w portfele kierowców w Polsce! Jeśli rząd szybko nie da więcej pieniędzy, ceny będą nie do zniesienia

Kolejny cios w portfele kierowców w Polsce

Podaj dalej

Od momentu inwazji Rosji na Ukrainę, życie kierowców w Polsce stało się dużo droższe. Niestety właśnie dowiedzieliśmy się o kolejnym ciosie w portfele zmotoryzowanych, którzy muszą liczyć się z tym, że ceny znowu wzrosną. Rząd mógłby ulżyć Polakom dając więcej pieniędzy, ale w obecnej sytuacji może to być bardzo problematyczne.

Za kolejne podwyżki w Polsce odpowiadają pośrednio ceny ropy i słaba złotówka. Jednak tym razem nie chodzi nawet o ceny paliw na stacjach w naszym kraju. Wzrost kosztów transportu drogą morską oraz niekorzystne kursy walut zmusiły Elona Muska do wprowadzenia podwyżek samochodów Tesli w Polsce. Od teraz nie ma możliwości wzięcia rządowego dofinansowania na auta elektryczne amerykańskiej marki. Żeby to było możliwe, rząd musiałby dorzucić więcej pieniędzy do budżetu programu „Mój elektryk”.

O niecałe 3 000 zł za dużo

Wbrew pozorom to duże zmartwienie dla Polaków, bo w 2021 r. Tesla Model 3 była najpopularniejszym autem na prąd w naszym kraju, notując niecałe 1000 rejestracji. Rosnący polski fanbase producenta z Teksasu będzie teraz musiał zmierzyć się z drastycznymi podwyżkami. Wszystko przez to, że jedyne auto Tesli, które kwalifikowało się do programu „Mój elektryk” – Model 3 – nie spełnia już wymogów.

Tesla Model 3
fot. Tesla

Przypomnijmy, że maksymalna cena auta, za jaką osoba fizyczna może wziąć dofinansowanie w programie „Mój elektryk” to 225 000 zł brutto. Wówczas przysługuje do 18 750 zł dotacji. Niestety Tesla Model 3 w najtańszej opcji z napędem na tył podrożała do 227 990 zł brutto. To o 2 990 zł za dużo, żeby można było ubiegać się o dopłatę przez dowolną osobę fizyczną.

Kto może jeszcze wziąć dofinansowanie na Teslę?

Wyjątkiem jest tutaj posiadanie Karty Dużej Rodziny, której limit nie obowiązuje. Mając co najmniej trójkę dzieci można uzyskać dopłatę na dowolne auto na prąd, ale kwota dofinansowania to maksymalnie 27 000 zł. Wyższy próg obowiązuje też prowadzących działalność gospodarczą. Wówczas cena brutto samochodu może wynieść do 276 750 zł (jeśli możemy odliczyć 100 proc. VAT) lub 248 205 zł (jeśli 50 proc. VAT).

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News