PILNE: Kolejne auta z zakazem parkowania w Polsce! Kierowcy dostaną mandat, jeśli służby zobaczą te fury na chodniku [LISTA]

PILNE: Kolejne auta z zakazem parkowania w Polsce! Kierowcy dostaną mandat, jeśli służby zobaczą te fury na chodniku [LISTA]

Kolejne auta z zakazem parkowania w Polsce

Podaj dalej

Wiele wskazuje na to, że w Polsce parkowanie na chodniku będzie wkrótce prawnie niemożliwe. Powiększa się lista aut, które mają zakaz stawania choćby jednym kołem na drodze dla pieszych. O jakiejkolwiek zmianie przepisów na razie nic nie słychać.

Przepisy niedostosowane do standardów?

Niewielu polskich kierowców zdaje sobie sprawę, że w naszym kraju istnieje prawo, które zakazuje parkowania na chodniku. Są to pojazdy, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 2,5 tony. Wraz z rozwojem systemów bezpieczeństwa i elektryfikacji, coraz więcej aut ma w dowodzie DMC przekraczające 2500 kg.

Parkowanie na chodniku tylko do DMC 2,5 t
fot. stock.adobe.com – dizfoto1973

Dla wielu osób to paradoks, że auta, które można prowadzić z prawem jazdy kat. B (od 24 grudnia zwiększono DMC z 3,5 do 4,25 t) w sporej części nie mogą parkować na chodniku. Choć przepis ma oczywiście chronić infrastrukturę miejską przed dewastacją, to wydaje się, że konieczna jest tu rewizja. Z drugiej strony miasta projektuje się tak, aby miejsca parkingowe były wyznaczone poza chodnikami.

Tak czy inaczej współcześnie kupujemy coraz bezpieczniejsze auta, a co za tym idzie – cięższe. Obecne przepisy to m.in. hamulec dla odmładzania średniego wieku aut w Polsce, jak i redukcji emisji CO2. Na chodniku nie można bowiem parkować chociażby Teslą Model S (DMC 2,67 t) czy Volkswagenem ID.4 (2,66). Jeśli policja lub straż miejska zauważy takie auto zaparkowane na chodniku, to właściciel może dostać mandat w wysokości 100 złotych.

Volkswagen ID. 4
fot. Volkswagen

Czym jeszcze nie wolno parkować na chodniku?

Problem nie dotyczy jednak tylko elektryków z ciężkimi bateriami. Nowiutki SUV Kia Sorento z 2,2-litrowym dieslem ma w dowodzie DMC 2,6 t. Zapomnijcie o chodniku w rodzinnym Volvo XC60 B6 (2,5 t) czy Renault Espace z 200-konnym dieslem. Wstępu na chodnik nie mają też biznesowe limuzyny jak Audi A8, BMW serii 7 czy SUV-y Porsche Cayenne, Audi SQ5, Audi Q7, BMW X5, BMW X6 czy Volvo XC90.

Zakazanych aut jest oczywiście dużo więcej, dlatego w celu uniknięcia kłopotów przy parkowaniu na chodniku trzeba pamiętać o dwóch rzeczach. Trzeba stanąć tak, aby zostawić przynajmniej 1,5 metra dla pieszych. Oprócz tego warto zajrzeć do dowodu rejestracyjnego w rubrykę F.2, gdzie określona jest DMC naszego auta. Czasem można się nieźle zdziwić, bo limit przekracza jeszcze m.in. niepozorna Skoda Kodiaq 2.0 TDI (2513 kg).

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News