PILNE: Kierowcy w Polsce muszą wyrobić nowy dokument! Od października bez niego nie można normalnie jeździć

PILNE: Kierowcy w Polsce muszą wyrobić nowy dokument! Od października bez niego nie można normalnie jeździć

Kierowcy w Polsce muszą wyrobić nowy dokument

Podaj dalej

Z początkiem października kierowcy w Polsce mają obowiązek korzystania z systemu e-TOLL w określonych sytuacjach. Dotyczy to przejazdu pojazdami o DMC powyżej 3,5 tony po płatnych odcinkach autostrady A2 lub A4. Dodatkowym wyzwaniem jest sama rejestracja pojazdu w systemie, do której sporo osób musi wyrobić nowy dokument.

Nie każdy ma to w dowodzie

W teorii nowy system jest bardzo wygodny, ponieważ do korzystania z niego wystarczy darmowa aplikacja e-TOLL. Jednak obowiązkowa rejestracja pojazdu sprawia niektórym problemy, bowiem potrzebne są dane i odpowiednie dokumenty. Większość z nich – numer rejestracyjny, kraj rejestracji pojazdu i dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów – zawsze znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym. Problem pojawia się jednak przy poziomie emisji spalin.

Ten parametr tylko niektórzy znajdą w adnotacjach swojego dowodu lub karty pojazdu (np. Euro 5). Wówczas sprawa jest załatwiona, bo do wszystkiego wystarczy skan jednego z tych dokumentów. Jednak w przeważającej liczbie przypadków takich danych tam nie ma. Nie zwalnia to jednak zmotoryzowanych z udowodnienia, jaka jest oficjalna klasa emisji spalin. Niestety musi to potwierdzić nowy dokument, którego nie zdobędziemy kilkoma kliknięciami.

Gdzie wyrobić nowy dokument?

Jednym z dokumentów potwierdzających emisję spalin jest wyciąg ze świadectwa homologacji. Jeżeli go nie mamy, trzeba skierować prośbę o wydanie do Transportowego Dozoru Technicznego (TDT). Dane o emisji znajdziemy też w odpisie decyzji zwalniającej pojazd z homologacji. Opcjonalnie możemy udać się do autoryzowanego przedstawicielstwa marki naszego samochodu, aby wystawił odpowiedni dokument lub certyfikat. Alternatywą jest załączenie skanu kopii poprzedniego dowodu rejestracyjnego, jeśli adnotacja o normie emisji spalin tam była.

Norma emisji spalin w dowodzie rejestracyjnym
fot. forum.karawaning.pl

Co prawda system automatycznie sugeruje odpowiednią normę emisji spalin na podstawie rocznika. Jednak bez dokumentu potwierdzającego samochód zostanie sklasyfikowany z najwyższą kategorią, czyli od 12 ton! To bezpośrednio wpłynie na wysokość pobieranych opłat, którego mogłyby dotknąć kierowców lżejszych pojazdów. Jeśli nowy dokument jest potrzebny, wyrobieniem go powinni zainteresować się też kierowcy aut osobowych. Od grudnia, gdy zniknie manualny pobór opłat na autostradach A2 i A4, aplikacja e-TOLL będzie najwygodniejszym sposobem na przejazd przez bramki.

Przeczytaj również