PILNE: Kierowcy w Polsce muszą wyrobić nowy dokument! Czeka to każdego. Sprawdź kiedy twoja kolej

PILNE: Kierowcy w Polsce muszą wyrobić nowy dokument! Czeka to każdego. Sprawdź kiedy twoja kolej

Kierowcy muszą wyrobić nowy dokument

Podaj dalej

Kierowcy co jakiś czas muszą odnawiać lub wyrabiać zupełnie nowy dokument. Od poniedziałku 8 listopada 2021 r. Polaków czeka pierwsza i druga operacja w jednym. Nie wszyscy muszą zrobić to od razu, ale nikt się przed tym nie uchroni.

Co nowego trzeba wyrabiać?

Nowy dokument jest efektem dostosowania polskiego prawa do przepisów unijnych. Wszystko przez tego, że najważniejszy dokument Polaków musi zawierać dwie cechy biometryczne – konkretnie zdjęcie twarzy oraz dwa odciski palców. Takie dane będą musiały być zawarte na nowym wzorze dowodu osobistego, o który można wnioskować już od poniedziałku. Powróci także wzór podpisu posiadacza dokumentu.

Nowy dowód osobisty 2021
graf. MSWiA

Tylko w tym roku obowiązek będzie dotyczył prawie 120 tys. osób. Tylu bowiem obywatelom od 8 listopada do 31 grudnia kończy się ważność obecnego dowodu lub zachodzi taka konieczność ze względu na wejście w pełnoletniość. Spora część z tych osób to kierowcy, dla których dowód osobisty jest kluczowy do poruszania się swobodnie po Unii Europejskiej. Bez niego nie sposób też załatwić wielu spraw urzędowych m.in. związanych z rejestracją samochodu.

Co ciekawe, dopiero co w 2019 r. wprowadzono nowy wzór dowodów osobistych. Pojawiły się w nim nowy rodzaj zdjęć oraz elektroniczny chip, czyniąc z niego e-dowód. Jednak Unia Europejska zobowiązało kraje członkowskie do uzupełnienie dokumentów tożsamości o dane biometryczne. Z tego powodu niemożliwe jest złożenie wniosku o niego elektronicznie. Konieczne jest bowiem wykonanie odcisków palców specjalnymi skanerami, które trafiły już do gmin w całej Polsce.

Co zawiera nowy dowód osobisty?
graf. MSWiA

Do kiedy trzeba wymienić dowód?

Jeżeli posiadamy starsze generacje dowodu osobistego to nie musimy go natychmiast wymieniać. Te dokumenty zachowują ważność do końca wyznaczonych na nich terminów. O ile w tym roku powinno wpłynąć prawie 120 tys. wniosków o nowy dowód, to w 2022 r. ma ich być już blisko 1,9 mln. O biometryczny dowód osobisty można się starać także dla dzieci. Mogą go mieć osoby powyżej 12 roku życia (ważny na 10 lat), a nawet młodsze, ale z krótszą datą ważności (5 lat). Jeżeli niemożliwe będzie pobranie odcisków palców, nowy dowód będzie ważny tylko przez rok.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News