PILNE: Kierowców w Polsce czeka totalny paraliż na stacjach! Gigantyczne kolejki są nieuniknione, a można było tego uniknąć

PILNE: Kierowców w Polsce czeka totalny paraliż na stacjach! Gigantyczne kolejki są nieuniknione, a można było tego uniknąć

Kierowców czekają kolejki na stacjach

Podaj dalej

Nikt nie lubi stać w korkach na stacji paliw. Dla coraz większej grupy kierowców w Polsce jest to jednak scenariusz nieuchronny. Wieloletnie zaniedbania wkrótce sprawią, że o sprawnym wyjeździe ze stacji będzie można zapomnieć.

Jak pokazuje Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), gwałtownie przybywa w naszym kraju samochodów z napędem elektrycznym. Przygotowany przez PSPA „Licznik Elektromobilności” wskazuje, że na koniec stycznia w Polsce zarejestrowanych było 39 328 aut z wtyczką. Zalicza się do nich nie tylko pełne elektryki z baterią (BEV), ale również spalinowo-elektryczne hybrydy plug-in (PHEV).

Licznik elektromobilności - styczeń 2022
graf. PSPA

Stacje ładowania będą oblężone

Udział obu rodzajów zasilania rozkłada się mniej więcej połowie (PHEV 51%-49% BEV). Aut w pełni elektrycznych w Polsce uzbierało się prawie 20 000 (19 430). Jednocześnie w naszym kraju nie ma nawet 2000 ogólnodostępnych stacji ładowania (jest 1992 szt.). Zresztą większość z nich to wolniejsze ładowarki z prądem przemiennym (AC), których jest 1391. Tych szybki z prądem stałym (DC) jest dopiero 601, choć oczywiście nie wszystkie charakteryzują się bardzo dużą mocą.

ORLEN Charge
fot. PKN ORLEN

Zważywszy na to, że przy ładowarce spędza się znacznie więcej czasu niż przy dystrybutorze z benzyną, dieslem lub LPG, eksperci alarmują, że zaraz grozi to paraliżem. Pojazdów elektrycznych przybywa w takim tempie, że zakładając obecne tempo wzrostu liczby ładowarek, kierowcy będą mieli większe trudności ze znalezieniem wolnej wtyczki. Zwłaszcza, że zajęcie kilku stanowisk na jednej stacji redukuje maksymalną moc ładowania dla każdego z przyłączy.

Licznik elektromobilności - styczeń 2022
graf. PSPA

Rządowe wsparcie

W Europie Zachodniej od wielu lat rozbudowywano sieci ładowarek, ale w Polsce temat zaniedbano. Teraz pewnym rozwiązaniem dla tego problemu może być państwowe dofinansowanie. „Rozbudowę sieci z pewnością zdynamizuje uruchomiony przez NFOŚiGW program wsparcia infrastruktury ładowania” – mówi Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA. „Pierwsze efekty wdrożenia systemu wsparcia, przekładające się na wzrost liczby uruchamianych punktów, mogą być widoczne w II połowie 2022 r.” – przekonuje.

Ford Mustang Mach-E GT
fot. Ford / Filip Blank

W 2021 r. samochody w pełni elektryczne zaliczyły wyraźny wzrost zainteresowania. Najchętniej kupowanym pojazdem była Tesla Model 3, które kupiono 922 egzemplarze. W styczniu 2022 r. zdecydowanie najpopularniejszy w Polsce był Ford Mustang Mach-E (93 szt.). Popularyzację BEV-ów wspiera rządowy program dopłat „Mój elektryk”. W jego ramach można liczyć nawet na 27 000 zł dofinansowania.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News