PILNE: Już tej zimy duże zmiany dla kierowców w kwestii obowiązku zmiany opon na zimowe. Polacy będą musieli się przestawić

PILNE: Już tej zimy duże zmiany dla kierowców w kwestii obowiązku zmiany opon na zimowe. Polacy będą musieli się przestawić

Duże zmiany ws. obowiązku zmiany opon

Podaj dalej

Zdecydowana większość Polaków zmienia opony z letnich na zimowe, ale wygląda na to, że już teraz może się to zmienić. Coraz więcej kierowców jest sceptycznie nastawionych do tego moralnego obowiązku z racji łagodnych zim. Gwałtowny odwrót od przekładek opon znacząco spotęguje zupełna nowość, którą opisano TUTAJ.

Co do zasady w Polsce nie istnieje przepis nakazujący zmianę opon z letnich na zimowe lub odwrotnie. Jednak dla 2/3 kierowców jest to moralny obowiązek, który znacząco wpływa na bezpieczeństwo. Natomiast 1/3 przez cały rok jeździ na letnim ogumieniu, co z reguły jest wykonalne. Długie, białe zimy zdarzają się u nas ostatnio rzadko, choć ta ostatnia była naprawdę konkretna.

Opony zimowe całoroczne Michelin Crossclimate 2

Nowość w sam raz dla Polski

Jazda na letnich oponach po białym puchu lub lodzie jest bardzo ryzykowna, ale sceptycy opon zimowych wcale nie muszą się łamać. Na rynek weszła właśnie zupełnie nowa opona całoroczna o niezwykłej wydajności. Michelin Crossclimate 2 to najnowsze osiągnięcie inżynierii opon, która na nowo definiuje możliwości ogumienia wielosezonowego. Tak wysokiej wydajności zarówno latem, jak i zimą nie osiągnął nikt, co potwierdzają wygrane testy opisane TUTAJ.

Zachwyt nad tym modelem sprawia nie tylko to, że mimo bezpiecznego podróżowania latem, hamuje też najlepiej na śniegu (z opon całorocznych). Oszałamiająca jest tutaj trwałość, ponieważ dzięki EverWintergrip nawet przy niskim poziomie bieżnika, właściwości nowej opony są w dużej mierze zachowane. Nie bez znaczenia jest także fakt zoptymalizowanego oporu toczenia, co bezpośrednio przekłada się na niższe zużycie paliwa.

Zimówka to jednak zimówka

Opona Michelin Pilot Alpin 5

Zainteresowanie Michelin Crossclimate 2 jest tak duże, że już tej zimy Polacy mogą masowo odejść od opon stricte zimowych. Oczywiście klasyczna zimówka zawsze będzie bardziej wydajna. Wciąż mało osób wie, że opona zimowa działa lepiej na suchym asfalcie przy niskich temperaturach niż „letnia guma”. Obecnie też jest wiele innowacyjnych propozycji w tej gamie. Jedną z najbardziej popularnych będzie zapewne Michelin Alpin 6. Oprócz wspomnianej technologii EverWintergrip (długa trwałość) na uznanie zasługuje technologia Michelin Contact Patch. Dzięki niej ogumienie jest niezwykle reaktywne dla kierowcy, a odporna na ścieranie mieszanka zapewnia równomierne zużycie bieżnika.

Posiadacze aut o wysokiej mocy stawiają z kolei na Michelin Pilot Alpin 5, który występuje także w specjalnej odmianie Michelin Pilot Alpin 5 SUV. Tak, samochody osobowe i SUV-y mają zupełnie inne przeciążenia, dlatego opony dla nich konstruuje się nieco inaczej. W każdym razie ten model daje dużą pewność, dzięki zwiększonej odporności na aquaplaning. Mimo sportowych właściwości tutaj też zastosowano zoptymalizowany opór toczenia, dzięki czemu auto będzie spalać mniej paliwa. Znakomitą rekomendacją jest też to, że Michelin Pilot Alpin 5 często montowany jest przez producentów na fabrycznie nowe auta klasy premium od Porsche, Mercedesa AMG czy Audi.

Darmowe tankowanie

Michelin Oponeo - akcja specjalna

To co szczególnie powinno zainteresować kierowców w Polsce to fakt, że kupując opony TUTAJ można odebrać bony na paliwo. Karty przedpłacone są doładowywane na kwotę 120 zł (w przypadku opon 18 cali lub większych) lub 60 zł (16″ lub 17″). Można nimi zapłacić za diesel, benzynę lub LPG na dowolnej stacji paliw. Wszystkie szczegóły tej atrakcyjnej promocji opisano TUTAJ.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News