PILNE: Elon Musk z poważnymi oskarżeniami o wspieranie ludobójstwa! Jak gdyby nigdy nic otworzył sobie tam salon Tesli

PILNE: Elon Musk z poważnymi oskarżeniami o wspieranie ludobójstwa! Jak gdyby nigdy nic otworzył sobie tam salon Tesli

elon musk tesla spacex zarobił majatek

Podaj dalej

Szef Tesli, Elon Musk spotkał się z ostrą krytyką po otwarciu nowego sklepu Tesli. Organizacje zajmujące się prawami człowieka oskarżyły miliardera o wspieranie ludobójstwa. Wszystko przez to, że nowe Tesla Center utworzono w Sinciang, regionie znanym z prześladowania Ujgurów.

Co się dzieje w spornym regionie?

Ostatnio zachodnie rządy wywierają rosnącą presję na Chiny, aby zajęły się sytuacją w Sinciangu. Według ONZ i obrońców praw człowieka chiński rząd umieścił w obozach pracy ponad milion Ujgurów i członków innych mniejszości muzułmańskich. Władze Państwa Środka zaprzeczają jakoby obozy, do których wysyłana jest mniejszość muzułmańska, były związane z pracą przymusową lub jakimkolwiek nadużyciem. Zamiast tego twierdzą, że obejmują „szkolenia zawodowe”.

Choć w sytuacji jest pewien impas, kilka grup zasugerowało bojkot firm, które prowadzą działalność w kontrowersyjnym regionie. Volkswagen był ostatnio pod ostrzałem za obronę istnienia swojej fabryki w regionie. Teraz oberwało się także Tesli, która w zeszłym tygodniu ogłosiła, że ​​otwiera swoje pierwsze centrum w Urumczi, stolicy regionu Sinciang. Od tego czasu kilka grup zwróciło się do Tesli o zamknięcie nowego salonu.

Tesla otwiera salon w Xinjiang

Fala krytycznych komentarzy

Rada ds. Stosunków Amerykańsko-Islamskich (CAIR), największa grupa wspierająca muzułmanów w USA, napisała w komunikacie prasowym:

CAIR wezwała dziś Elona Muska do zamknięcia niedawno otwartego salonu Tesli w chińskim regionie Sinciang, gdzie chińskie władze prowadzą kampanię ludobójstwa wymierzoną w ujgurską mniejszość muzułmańską.

W komentarzu, krajowy dyrektor ds. komunikacji CAIR, Ibrahim Hooper, powiedział, że nowy sklep Tesli „stanowi wsparcie ekonomiczne dla ludobójstwa”:

Żadna amerykańska korporacja nie powinna prowadzić interesów w regionie, który jest centralnym punktem kampanii ludobójstwa wymierzonej w mniejszość religijną i etniczną. Elon Musk i Tesla muszą zamknąć ten nowy salon i zaprzestać tego, co stanowi ekonomiczne wsparcie ludobójstwa.

CAIR rozpoczął niedawno inicjatywy bojkotowe w sprawie działalności zagranicznych firm w spornym regionie. Był to na przykład bojkot hoteli Hilton, bo jeden z nich wybudowano na miejscu zburzonego meczetu w Sinciang. Kilku amerykańskich polityków m.in. senator Marco Rubio, widzi otwarcie sklepu Tesli jako stawanie po stronie Pekinu w tej sprawie. Elon Musk i Tesla nie skomentowały żadnych z tych kontrowersji.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News