PILNE: Duster już nie wróci do produkcji! Popularnego SUV-a zastąpi nowy samochód za śmieszne pieniądze

PILNE: Duster już nie wróci do produkcji! Popularnego SUV-a zastąpi nowy samochód za śmieszne pieniądze

Renault Duster 2021

Podaj dalej

Dacia Duster to jeden z najpopularniejszych SUV-ów w Polsce oraz Europie. Niestety na jednym z największych rynków zatrzymano produkcję budżetowego modelu i okazuje się, że już nigdy nie wróci. Zamiast niego powróci legenda, która może okazać się jeszcze tańsza.

Renault znika z Rosji

Duster to hit nie tylko w naszym kraju, ale i w Rosji. Tam ten tani SUV sprzedawano pod marką Renault. W 2021 r. był to 9 najpopularniejszy samochód w Rosji i był drugi w rankingu SUV-ów (za Ładą Niva). To już jednak przeszłość, bo ze względu na sankcje, Renault przerwało produkcję w fabryce w Moskwie.

Renault Duster 2022
fot. Renault

Teraz okazało się, że z taśmy produkcyjnej nie zjedzie tam ani jeden Duster, ani Captur, którego też tam produkowano. Renault postanowiło sprzedać miastu swój biznes w Rosji za symbolicznego rubla. Umowa dotyczy 100 proc. udziałów spółki Renault Russia i 67,69 proc. udziałów w AwtoWAZ. Pełny pakiet trafił na własność do miasta Moskwa, a większościowy pakiet kontrolny do NAMI (Centralny Instytut Badawczo-Rozwojowy Pojazdów i Silników).

Powrót Moskwicza

Okazuje się, że Moskwa ma już plany dotyczące fabryki Renault. 45-tysięczna załoga może liczyć na pracę, ponieważ powstała inicjatywa wskrzeszenia legendy. Ma tam bowiem powstawać nowy Moskwicz, który zniknął z rynku ponad 20 lat temu. Pojazd ma być dostosowany do rosyjskich standardów, czyli być po prostu tani. Na początku planuje się produkcję tylko wersji spalinowych, ale w przyszłości przewiduje się też elektryki. Partnerem technologicznym marki powstałej w czasach sowieckich ma być KAMAZ.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News