PILNE: Dopłaty na diesel dla kierowców w Polsce! To może być nawet 3,50 zł do każdego litra oleju napędowego

PILNE: Dopłaty na diesel dla kierowców w Polsce! To może być nawet 3,50 zł do każdego litra oleju napędowego

Dopłaty na diesel w Polsce

Podaj dalej

Wysokie ceny paliw są bolączką dla wszystkich kierowców w Polsce. Zdecydowanie w najgorszej są ci, którzy tankują diesel. Cena oleju napędowego przekracza czasami 8 zł za litr, dlatego padła propozycja uruchomienia dopłat.

Dopłaty są niezbędne

Drogi diesel to bardzo poważny problem w Polsce. Korzystają z niego nie tylko kierowcy aut osobowych, ale też ciężarowych oraz rolnicy. Ceny tego paliwa sprawił, że wiele branż mierzy się z ogromnymi trudnościami. Nic zatem dziwnego, że na poważnie wysunięto propozycję nawet ponad 3-krotnego zwiększenia dopłat na paliwo.

Polacy mają tani i dobry diesel na stacjach
fot. stock.adobe.com – Saiful

Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej zauważył, że obecny zwrot akcyzy za paliwo dla rolników jest nieadekwatny. Zgodnie z przepisami wynosi on 1 zł za 1 litr oleju napędowego. W obliczu drastycznych podwyżek dopłata na diesel powinna wynieść od 3 do 3,50 zł za litr. Oczywiście nadal byłoby to możliwe tylko w przypadku wykorzystania oleju napędowego do produkcji rolnej.

Wiele może się wydarzyć

Rząd Mateusza Morawieckiego jeszcze nie ustosunkował się do tej propozycji, ale można spodziewać się, że to trudny temat. Od 1 stycznia wyciągnięto już rękę do rolników, zwiększając im limit zużycia diesla, za który można pobrać zwrot. Z początkiem roku próg podniesiono ze 100 do 110 l na 1 hekatr użytków rolnych. Oprócz tego przelicznik podniesiono też w przypadku 1 średniej rocznej dużej jednostki przeliczeniowej bydła (z 30 do 40 l).

silnik paliwo letnie zimowe przejściowe olej napędowy parafina diesel
fot. pixabay

Na decyzję rząd ma jeszcze trochę czasu, bo nowy termin składania wniosków o zwrot akcyzy wypada w dniach 1-31 sierpnia 2022 r. Wtedy będzie można wnioskować o zwrot za okres od 1 lutego do 31 lipca 2022 r. Do tego czasu na rynku paliw może wydarzyć się naprawdę wiele. Z tego względu nie należy oczekiwać, że ewentualne decyzje zapadną przed końcem wiosny.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News