PILNE: Do Polski nadciąga kryzys cen paliw! Tankujcie diesel, benzynę i LPG, dopóki kosztują tyle, ile teraz [RAPORT]

PILNE: Do Polski nadciąga kryzys cen paliw! Tankujcie diesel, benzynę i LPG, dopóki kosztują tyle, ile teraz [RAPORT]

benzyna diesel ceny paliw cena paliwo vat akcyza podatki

Podaj dalej

Choć na polskich stacjach paliw ceny za diesel i benzynę tanieją, to ten stan może nie potrwać długo. Ujawniono alarmujące dane, które wskazują jasno, że czeka nas kryzys na rynku ropy i paliw. Niestety może on nie ominąć Polski.

Sytuacja na rynkach międzynarodowych jest bardzo niestabilna. W minionym tygodniu dominowała narracja, w której wyrażano obawy o popyt na ropę i paliwa w związku z widmem recesji. To napędzało spadki cen surowca do poziomu poniżej 100 dolarów za baryłkę.

Kryzys już niebawem?

Jednak od początku tego tygodnia ropa drożeje i obecnie ustabilizowała się na poziomie ok. 107 dolarów za baryłkę. Wzrosty spowodowane są obawami o podaż surowca, bowiem jest coraz więcej sygnałów wskazujących, że ropy może być za mało. To niedługo może doprowadzić do podwyżek cen ropy oraz cen paliw.

Na tych stacjach w Polsce diesel, benzyna, LPG są najtańsze
fot. freepik.com – irenemiller

Popyt nie tylko ma się nie załamać, ale i wrócić do czasów sprzed pandemii. Z kolei szczyt zapotrzebowania może nadejść dopiero za 10 czy nawet 20 lat. Taką ocenę na szczycie w Houston przedstawił Ryan Lance, szef największego niezależnego producenta ropy w USA, ConocoPhillips. „Nadchodzi kryzys dostaw” – ostrzega Ryan Lance, cytowany przez Reuters.

Problemy z wydobyciem

Komentarze biznesmena pojawiły się kilka dni po tym, jak prezydent USA Joe Biden wrócił bez sukcesu z Arabii Saudyjskiej. Celem tej wizyty było namówienie tego kraju, jak i kartelu OPEC+ do zwiększenia wydobycia. To się jednak nie wydarzy nie tyle ze złej woli, co z możliwości członków grupy. O ile Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Arabia Saudyjska mogą dołożyć kolejny milion baryłek dziennie, o tyle nie jest to możliwe w przypadku Nigerii, Angoli czy Libii. Także USA nie są w stanie wystarczająco zintensyfikować wydobycia.

Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej, książę Faisal bin Farhan Al-Saud stwierdził, że na rynku wcale nie brakuje ropy. Wskazał przy tym, że problemem są ubogie zdolności rafinacji ropy poszczególnych państw. Zachęcił do inwestycji w sektor przetwarzania ropy na różne produkty naftowe, np. diesel i benzynę. Zaznaczył też, że nie będzie działać przeciwko Rosji, ponieważ bez niej niemożliwe jest zapewnienie odpowiednich dostaw ropy.

Na rynku nie brakuje ropy tylko zdolności jej rafinacji?
fot. freepik.com – noomcpk

Raz w górę, raz w dół

Ryan Lance zaznaczył także, że oczekiwany kryzys nie musi trwać długo. W jego ocenie będziemy często doświadczać huśtawek w nastrojach inwestorów. Z tego względu długoterminowe prognozy są obecnie niemożliwe do opracowania. „Jeśli masz zamiar pracować w tym biznesie, bądź przygotowany na dużą zmienność” – zapowiedział Ryan Lance. „Przed nami wzrosty i spadki, ale niekoniecznie w tej kolejności” – dodał.

Źródło: Reuters

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News