PILNE: Diesel przestanie być oferowany na stacjach paliw! Ceny za olej napędowy będą szalone, o ile w ogóle tam będzie

PILNE: Diesel przestanie być oferowany na stacjach paliw! Ceny za olej napędowy będą szalone, o ile w ogóle tam będzie

Diesel zniknie ze stacji

Podaj dalej

Czołowe światowe firmy handlowe z rynku energii i surowców ostrzegają Europę przed niedoborami paliw. Ze stacji paliw może zniknąć diesel, a jeśli nadal tam będzie to za bardzo wysoką cenę. Zabraknąć może także gazu.

Diesel może zniknąć

Prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek wielokrotnie zapewniał Polaków, że dostawy paliw na stacje są niezagrożone. Dywersyfikacja dostaw ropy i paliw na razie w tym pomaga, ale przedłużająca się wojna na Ukrainie nie sprzyja stabilności rynku. Coraz częstsze embargo na rosyjską ropę stanowi poważne zagrożenie zwłaszcza dla oleju napędowego. Połowa europejskiego zapotrzebowania na diesel jest importowana z Rosji.

wzrost cen diesla
fot. stock.adobe.com – Alfons Photographer

Olej napędowy może być czasowo niedostępny nie tylko w Europie, ale także w Ameryce Łacińskiej i Afryce. W obliczu oparciu o to paliwo m.in. rolnictwa i transportu, szybko może doprowadzić to do recesji gospodarczej. Nie tak łatwo będzie od razu przejść na technologie alternatywne. Nawet gdyby wszyscy byli gotowi zapłacić, np. za elektryczne ciężarówki, to nie ma obecnie wystarczających mocy produkcyjnych do zaspokojenia wzmożonego popytu.

Nie tylko olej napędowy

Szefowie Vitol, Gunvor i Trafgura, czyli trzech największych firm obracających energią zauważają, że rynek gazu stał się dysfunkcyjny. Dzieje się tak z powodu braku możliwości uzupełnienia depozytów zabezpieczających. Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę duże podwyżki cen objęły nie tylko gaz czy ropę, ale także metale. Każdy kolejny dzień wojny, a co za tym idzie zakłócenia łańcucha dostaw energii i surowców zbliża świat do bolesnej recesji.

Źródło: e-petrol.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News