PILNE: Diesel, benzyna i LPG jednak bez zakazu? Elektryka rozważa grupa kierowców z pogranicza błędu statystycznego [BADANIE]

PILNE: Diesel, benzyna i LPG jednak bez zakazu? Elektryka rozważa grupa kierowców z pogranicza błędu statystycznego [BADANIE]

Od 24 grudnia zakaz Diesla w Polsce będzie legalny

Podaj dalej

Zaskakujące wyniki badań opublikowała firma Deloitte, która zbadała popyt na auta elektryczne na jednym z największych rynków motoryzacyjnych świata. Rezultaty są druzgocące dla liczących na szybki rozwój elektromobilności na świecie. Wygląda na to, że diesel, benzyna i LPG będą z nami jeszcze przez długie lata.

Politycy pod presją ekologów co chwilę straszą wprowadzeniem zakazu dla samochodów spalinowych. Diesel, benzyna i LPG to paliwa, które w samochodach powodują emisję szkodliwych związków, ale nie wszędzie ludzie się tym specjalnie przejmują. Widmo katastrofy klimatycznej przemawia do tych, którzy są chętni na auta na prąd. Problem w tym, że jest ich dramatycznie mało.

Tesla Supercharger - stacja ładowania

Diesel i benzyna nadal bez konkurencji

Badanie Deloitte wykazało, że w Stanach Zjednoczonych elektryka jako swoje następne auto rozważa… 5 proc. Taki rezultat w ojczyźnie Tesli to coś mocno zaskakującego, bowiem nieznacznie przekracza wartość ogólnie przyjętej wartości błędu statystycznego (3 proc.). Powinno to być niepokojące zwłaszcza dla wielkich producentów, którzy częściowo zadeklarowali, że wkrótce będą produkować tylko samochody elektryczne. Jednak w obliczu takich nastrojów ogłaszanie takiej polityki wydaje się teraz trochę niebezpieczne.

Amerykanie są zakochani w dieslach i benzyniakach. Sprawdzone konstrukcje, duża liczba stacji z tanim paliwem sprawiają, że „jankesi” nie są zbyt chętni do zmian. Kierowcy w USA niespecjalnie widzą się też w hybrydach plug-in, bo podobnie jak z elektrykami, tylko 5 proc. badanych wskazało takie auto jako w ogóle rozważane. Nieco wyższy odsetek miały hybrydy bez wtyczki (17 proc.), ale nie zmienia to faktu, że prawie 70 proc. Amerykanów nie chce mieć do czynienia z elektryfikacją.

Jak to wygląda w Polsce?

Ile Polaków rozważa samochód elektryczny?
graf. elektromobilni.pl / PSPA

Co ciekawe, takiego uprzedzenia nie ma już nawet w Polsce. Według corocznego badania Barometru Nowej Mobilności PSPA w 2021 r. chęć posiadania elektryka lub hybrydy plug-in zadeklarowało aż 32,3 proc. Polaków. Jeszcze 5 lat temu było to 12 proc., co i tak było wyższą wartością niż w przypadku USA obecnie. Powolne przekonywanie się klientów do elektryfikacji samochodów może sprawić, że diesel, benzyna i LPG jeszcze długo nie będą prawnie zakazane. Dopóki będzie to paliwo napędzające samochody przeważającą większość aut, dopóty jednostki spalinowe mogą czuć się względnie bezpiecznie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News