PILNE: Daniel Obajtek ogłosił wielką obniżkę cen paliw na stacjach w Polsce! Od 14 marca diesel i benzyna dużo taniej

PILNE: Daniel Obajtek ogłosił wielką obniżkę cen paliw na stacjach w Polsce! Od 14 marca diesel i benzyna dużo taniej

Od 14 marca diesel i benzyna w Polsce dużo taniej

Podaj dalej

Po serii rekordowo wysokich cen paliw, ten tydzień nareszcie będzie stał pod znakiem obniżek. O tym, że tak się stanie poinformował nawet sam Daniel Obajtek. Prezes PKN Orlen wskazał o ile taniej będziemy tankować diesel, a o ile benzynę. Spadki będą naprawdę wyraźne.

Ile będzie kosztować diesel i benzyna?

Największą redukcję cenową kierowcy w Polsce zobaczą na przykładzie najdroższego z paliw, czyli oleju napędowego. Daniel Obajtek zapowiedział, że średnice ceny za diesel spadną o 34 gr/l do poziomu 7,55 zł/l. To oznacza, że na pylonach już nie będą nas straszyć ceny 8 zł/l. Mało tego, dyskontowe stacje powinny oferować diesel mocno poniżej 7,50 zł/l.

Z kolei cena 7 zł/l (lub więcej) benzyny też powinna być już rzadkością. Prezes PKN Orlen poinformował na Twitterze, że bezołowiowa 95-tka będzie tańsza średnio o 20 gr na litrze. Średnia cena w Polsce wyniesie zatem 6,79 zł/l, a to stwarza pole do obniżek na niektórych stacjach w okolice 6,50 zł/l.

Najtańsze paliwo w Europie

„Działamy zdecydowanie, żeby polscy kierowcy tankowali najtańsze paliwa w Europie” – oznajmił Daniel Obajtek. „W Czechach litr benzyny kosztuje w przeliczeniu 7,54 zł, a na Litwie 8,81 zł” – porównał prezes PKN Orlen. Warto przypomnieć, że dobre stawki na polskich stacjach są efektem m.in. dwóch tarcz antyinflacyjnych. Obniżony VAT oraz akcyza sporo dają, choć o cenach paliw sprzed inwazji Rosji na Ukrainę na razie można zapomnieć.

Obniżki to oczywiście zbieg wielu czynników. Od środy ceny hurtowe w Polsce spadły o 78 gr/l (-10 proc.). Jednocześnie ropa tanieje i wiele wskazuje na to, że dziś jeszcze mocniej będzie oddalać się w dół od poziomu 110 dolarów za baryłkę. Wreszcie zaczęła się też umacniać złotówka względem dolara (1 USD = 4,32 zł), co tylko wzmacnia możliwości dalszych obniżek.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News