PILNE: Ceny paliw wymknęły się spod kontroli! Na tej stacji benzyna dobija do 10 zł za litr, a diesel do 9,50 zł!

PILNE: Ceny paliw wymknęły się spod kontroli! Na tej stacji benzyna dobija do 10 zł za litr, a diesel do 9,50 zł!

Ceny paliw wymknęły się spod kontroli

Podaj dalej

Sytuacja na światowych rynkach ropy sprawia, że żadna rządowa tarcza antyinflacyjna nie zdoła zahamować podwyżek. Oczywiście, tam gdzie ich nie ma, ceny już są bardzo wysokie. Na jednej z europejskich stacji benzyna kosztuje już prawie 10 zł za litr, a diesel zbliża się do 9,50 zł za litr.

Wszystko drożeje

Ropa naftowa na ostatniej piątkowej sesji zaczęła gwałtownie tanieć, osiągając poziom poniżej 91 dolarów za baryłkę. Niestety nowe doniesienia amerykańskich służb o nieuchronnej inwazji Rosji na Ukrainę sprawiły, że ropa brent szybko wystrzeliła na blisko 94 USD/bbl. W najbliższych dniach, a może i godzinach może dojść do wydarzeń, które wywindują stawkę za baryłkę ropy do więcej niż 100 dolarów.

benzyna cena ceny ropa naftowa
fot. pixabay

Wyjątkowo niekorzystnie przekłada się to na sytuację cen paliw na stacjach w Norwegii. Wpływa na to nie tylko drożejąca ropa, ale nowe przepisy wprowadzone 1 stycznia. Norweskie przedsiębiorstwa muszą więcej płacić za składniki, dzięki którym produkuje się diesel i benzynę. Na dodatek podwyższono podatki (m.in. VAT) oraz ceny za domieszki biopaliw.

Ceny benzyny są koszmarne

Kumulacja nieszczęść sprawiła, że na niektórych stacjach ceny paliw są wręcz astronomiczne. Jak donosi mojanorwegia.pl, 15 lutego 2022 r. na stacji w okręgu Troms og Finnmark za benzynę trzeba było płacić fortunę. Dokładnie 22,31 norweskich koron za litr, czyli w przeliczeniu na złotówki aż 9,94 zł za litr benzyny 95-tki! W dzielnicy Breivika w Tromso Pb95 oferowano za 22,29 NOK/l (ok. 9,93 zł/l), a diesel za ok. koronę mniej (ok. 9,48 zł/l).

Ceny paliw w Polsce są niesamowite
fot. stock.adobe.com – Aonprom Photo

W internecie mieszkańcy północnej Norwegii motywują się do protestów. W położonym za kołem podbiegunowym regionie ceny na stacjach są niezwykle zróżnicowane. Wiele zależy od sieci oraz lokalizacji, bo także 15 lutego na innej stacji w Hansnes benzynę sprzedawano za 18,39 NOK/l (ok. 8,19 zł/l). To jednak jedna z niższych cen w całym kraju, bowiem benzyna w Norwegii kosztuje średnio 20,56 NOK/l (ok. 9,16 zł/l). Średnia stawka za diesel to z kolei 18,89 NOK/l (ok. 8,41 zł/l).

Szybszy koniec Diesla i benzynowych?

Sytuacja z cenami paliw kopalnych może drastycznie przyspieszyć odchodzenie od samochodów spalinowych w Norwegii. Warto przypomnieć, że już od 1 stycznia 2025 r. w tym kraju nie będzie można sprzedawać nowych samochodów spalinowych. Dla społeczeństwa nie będzie to jednak żaden szok, bowiem już teraz w wynikach sprzedaży królują tam auta elektryczne. W pierwszej 20-tce rankingu sprzedaży nie ma ani jednego modelu czysto spalinowego. W styczniu 2022 r. elektryki z baterią (BEV) stanowiły tam 84 proc. udziału w rynku.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News