PILNE: Ceny paliw w Polsce znów po 8 zł/l! Eksperci biją na alarm. Nowe ceny za diesel i benzynę to będzie rozbój w biały dzień [RAPORT]

PILNE: Ceny paliw w Polsce znów po 8 zł/l! Eksperci biją na alarm. Nowe ceny za diesel i benzynę to będzie rozbój w biały dzień [RAPORT]

paliwa paliwo benzyna diesel

Podaj dalej

Wakacyjne promocje na paliwo, obniżki cen w hurcie, to wszystko napędziło spiralę obniżek na stacjach paliw. Jednak eksperci radzą nie przyzwyczajać się do coraz tańszego paliwa. Diesel i benzyna mogą bardzo szybko powrócić do poziomu 8 zł/l. W niektórych miejscach Polski te ceny są już faktem.

Za nami pierwszy tydzień wakacji, który wiązał się z wyraźnymi obniżkami cen paliw w Polsce. „Ceny benzyny Pb95 spadły średnio o 13 groszy na litrze, a benzyny Pb98 o 8 gr/l. Natomiast oleju napędowego o 4 gr/l i autogazu o 3 gr/l” – wyliczają Urszula Cieślak i Rafał Zywert, eksperci BM Reflex. „Aktualne ceny paliw kształtują się na następującym poziomie: benzyna bezołowiowa 95 – 7,82 zł/l, bezołowiowa 98 – 8,48 zł/l, olej napędowy – 7,88 zł/l, a autogaz – 3,51 zł/l” – dodają.

Diesel i benzyna znów po 8 zł

„Spadki cen ropy i paliw gotowych na rynku europejskim przełożyły się na spadek hurtowych cen paliw” – tłumaczą Cieślak i Zywert. „W połączeniu z wakacyjnymi promocjami, ceny podstawowych paliw oddalają się od 8 zł/l. W najbliższych dniach możliwe są dalsze korekty w dół” – prognozują.

paliwo diesel benzyna
fot. freepik.com – RobertBodnarT

Jednak niektóre rejony Polski są zaskakująco odporne na postępujące spadki cen. „Mimo obniżek na niewielkiej części stacji, zwłaszcza przy autostradach i stacjach przygranicznych, paliwa mogą wciąż kosztować powyżej 8 zł/l” – przypominają analitycy BM Reflex. Niestety także inne stacje w kraju mogą szybko powrócić do takich stawek. „W dalszym ciągu sytuacja jest napięta i zwyżki cen mogą powrócić” – ostrzegają eksperci BM Reflex.

Czy taniejąca ropa zapowiada kolejne obniżki?

Ceny sierpniowej serii kontraktów na ropę naftową Brent miały wyraźne wahania. Po początkowym wzroście w pierwszej połowie tygodnia w rejon 116 dolarów za baryłkę, spadły w okolice 108 USD/bbl. Ostatecznie tydzień na giełdzie w Londynie zakończył się notowaniem ropy Brent na poziomie ok. 111,5 USD/bbl.

„W dalszym ciągu w opinii większości obserwatorów rynku, ze względu na aktualną sytuacje podażową, potencjał do spadku cen ropy naftowej i paliw jest ograniczony” – przestrzegają Cieślak i Zywert. „Z drugiej strony nie brakuje opinii, że rosnąca inflacja i spadek siły nabywczej uderzy w dłuższym okresie w popyt na paliwa” – zapowiadają.

Źródło: www.reflex.com.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News