PILNE: Ceny paliw będą chore! Senat zablokował możliwość obniżek na stacjach, choć diesel i benzyna rujnują kierowców

PILNE: Ceny paliw będą chore! Senat zablokował możliwość obniżek na stacjach, choć diesel i benzyna rujnują kierowców

Diesel i benzyna będą rekordowo drogie

Podaj dalej

Wysokie ceny paliw to spore utrudnienie zwłaszcza dla biedniejszych kierowców. Sytuacja na rynku sprawia, że diesel i benzyna nie mają szans być tańsze. W takich beznadziejnych sytuacjach obywatele mogą liczyć na rządzących i czasową obniżkę podatków, ale niestety nie tym razem.

Obniżenie lub nawet zniesienie podatków, które wliczają się do ceny za diesel i benzynę wydają się naturalne w obecnej sytuacji. Jednak zrobienie tego nawet na kilka miesięcy może być problematyczne. Wszystko przez to, że politycy nie zawsze mają zaufanie do koncernów naftowych. Z jednej strony władza może zrezygnować z ważnych przychodów do budżetu. Ale z drugiej decydenci rynku paliw nie mają obowiązku adekwatnej obniżki cen.

Dlaczego nie dali ulgi?

Ten dylemat sprawił, że senat amerykańskiego stanu Massachusetts odrzucił propozycję Republikanów o wstrzymanie poboru podatków paliwowych. Demokraci storpedowali ten pomysł, mimo że wywodzący się z ich obozu gubernator stanu Charlie Baker dawał do zrozumienia, że jest zainteresowany obniżką podatków. Propozycja, której nie udało się przeforsować zakładała wakacje podatkowe do Święta Pracy. Labor Day przypada w tym roku 5 września.

Czy diesel może być jeszcze tańszy?
fot. stock.adobe.com – LIGHTFIELD STUDIOS

„Czuję, że koszt takiego rozwiązania znacznie przewyższa stosunkowo niewielkie i nieprzewidywalne korzyści, ponieważ nie ma gwarancji, że to dotrze do konsumenta” – tłumaczył stanowisko Demokratów senator Brendan Crighton. Miał na myśli nie tylko nieufność wobec koncernów naftowych. Chodziło też o obawy dotyczące ratingu obligacji stanowych, który mógłby zostać obniżony w przypadku zniesienia podatku. Zdaniem przewodniczącego senatu, Michaela Rodriguesa taki zabieg pozwoliłby zaoszczędzić co najwyżej 3,64 dolara na jednym tankowaniu.

Republikanie nie zostawiają suchej nitki na Demokratach. „Dzięki dzisiejszemu głosowaniu ważne jest, aby kierowcy z Massachusetts zrozumieli, że 29 senatorów Demokratów miało możliwość obniżenia cen paliw, ale zamiast tego zdecydowali się utrzymać je na wyższym poziomie” – grzmiał Paul Craney, rzecznik Massachusetts Fiscal Alliance. „Tych 29 senatorów ze stanu Demokratów musi być pociągniętych do odpowiedzialności przez swoich wyborców” – dodał.

Diesel i benzyna wyjątkowo drogie

Zauważa się, że ta decyzja może odbić się czkawką dla Massachusetts, bowiem kierowcy mogą jeździć po paliwo do sąsiednich stanów. Na zamrożenie podatków paliwowych zdecydowało się chociażby Connecticut (kontrolowane przez Demokratów). Na podobne rozwiązanie prawdopodobnie zdecyduje się też New Hampshire. Według danych z 11 marca, średnia cena benzyny w Massachusetts osiągnęła wyjątkowo wysoki poziom, bo 4,36 dolara za galon. To w przeliczeniu 5 zł za litr, czyli znacznie powyżej średniej krajowej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News