PILNE: Benzyna w Polsce za 5,99 zł/l lub mniej jeszcze w te wakacje! Kierowcy mogą przyspieszyć obniżki stosując prosty trik

PILNE: Benzyna w Polsce za 5,99 zł/l lub mniej jeszcze w te wakacje! Kierowcy mogą przyspieszyć obniżki stosując prosty trik

Benzyna w Polsce za 5,99 zł/l

Podaj dalej

Jeszcze w sierpniu może dojść do wydawałoby się nieprawdopodobnego zjawiska na stacjach paliw w Polsce. Cena detaliczna benzyna 95-tki może spaść do poziomu 5,99 zł/l lub jeszcze niższego! To efekt sytuacji na rynku, ale do szybkich spadków mogą przyczynić się też sami kierowcy, stosując prosty trik.

Obecnie coraz więcej stacji w Polsce oferuje już benzynę za dużo mniej niż 7 zł/l, choć średnia ogólnopolska cena detaliczna jest jeszcze powyżej tego progu. Jednak paliwo w hurcie, zarówno benzyna, jak i diesel, tanieją. Pb95 w rafineriach w tym tygodniu może być oferowana poniżej 6 zł netto za litr. Każda kolejna dostawa jest coraz tańsza i to umożliwia właścicielom stacji na naprawdę spore obniżki.

benzyna diesel ceny paliw tankowanie
fot. freepik.com – irenemiller

Najtańsza benzyna w Szczecinie, ale poczekajmy

Według raportów kierowców na cenapaliw.pl najtańszą benzynę Pb95 zatankujemy na dyskontowej stacji Carrefour w Szczecinie. Litr 95-tki kosztuje tam jedynie 6,69 zł i to jest to rzekoma cena z soboty. To jednak wciąż ewenement, ale już lista stacji oferujących to paliwo poniżej 6,80 zł/l jest znacznie dłuższa. Przykładowo dzisiejszy raport z Sosnowca wskazuje, że na tamtejszej stacji pod Auchan benzynę tankuje się po 6,74 zł/l.

Jednak najlepsze ceny są na stacjach dużych sieci, które oferuje wakacyjne rabaty -30 gr/l. Opierając się jedynie na cenapaliw.pl, najatniej benzynę w Polsce zatankujemy na stacji Shell w Bochni. Na dystrybutorze widnieje stawka 6,80 zł/l, ale z użyciem aplikacji Shell Clubsmart można zatankować w cenie 6,50 zł/l. Obecne trendy pozwalają szykować się na kolejne obniżki. Niewykluczone, że jeszcze w sierpniu niektóre z dużych sieci zaoferuję benzynę po 6,29 zł/l, a to z rabatem da 5,99 zł/l.

Od jutra jednak zupełnie inne ceny paliw
fot. freepik.com – maxlupascu

Ropa tańsza niż w dniu wybuchu wojny

Taką perspektywę uwiarygadnia sytuacja na rynku ropy. Rosnące obawy o spadek popytu sprawia, że ropa naftowa jest najtańsza od inwazji Rosji na Ukrainę. Dziś notowania surowca utrzymują się na poziomie poniżej 94 dolarów za baryłkę ropy Brent. Tak tanio (93,38 USD/bbl) nie było od lutego. Spadek popytu widać w największych gospodarkach świata. Mimo spadających cen na stacjach, kierowcy tankują mniej benzyny, a zapasy rosną. Chiny, największy importer ropy na świecie sprowadził w lipcu 8,79 mln baryłek, czyli 9,5 proc. mniej niż rok wcześniej.

Kierowcy mogą też sami przyczynić się do szybkich obniżek stosując ekonomiczny trik. Obecnie, jeśli mocno ograniczmy tankowanie (czyt. spadnie popyt) doprowadzimy do presji na jeszcze niższe ceny. Nie powinno to być wyzwaniem zwłaszcza dla mieszkańców dużych miast, gdzie istnieje wiele alternatyw transportowych. Rozbudowana sieć komunikacji miejskiej czy też wypożyczalnie rowerów lub hulajnóg to najłatwiejsze z opcji. Przy wciąż wysokich cenach paliw będzie to z korzyścią i dla portfeli kierowców, jak i jakości powietrza w mieście.

Źródła: Reuters / e-petrol.pl / cenapaliw.pl / oprac. własne

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News