PILNE: Benzyna w Polsce 20 proc. taniej! Diesel też z dużą obniżką. Polacy nie powinni już narzekać na ceny paliw

PILNE: Benzyna w Polsce 20 proc. taniej! Diesel też z dużą obniżką. Polacy nie powinni już narzekać na ceny paliw

Benzyna w Polsce 20 proc. taniej. Diesel też tańszy

Podaj dalej

Znakmite informacje dla kierowców płyną z najnowszego raportu Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN). Ostatnie dane wskazują, że ceny paliw w Polsce są na zaskakująco dobrym poziomie. Benzyna kosztuje nawet 20 proc. mniej, a diesel jest tańszy o 12 proc.

Benzyna i diesel w Polsce kosztują mało

POPiHN zauważa, że rosyjska agresja na Ukrainę miała duży wpływ nie tylko na światowy rynek ropy, ale takżę na polski rynek paliw. Stawki za baryłkę ropy są mocno niestabilne, bo wahają się w przedziale 100-130 dolarów za baryłkę. Jedną z przyczyn tego są obawy o zabezpieczenie ciągłości dostaw przy spodziewanym odcięciu się Zachodu od rosyjskiej ropy.

Od 8 listopada ceny paliw zaskoczą Polaków
fot. stock.adobe.com – LIGHTFIELD STUDIOS

To wszystko sprawiło, że ceny surowca oraz paliw gotowych w hurcie bywały na wysokim poziomie. Jednak jak zauważa POPiHN, dzięki obniżkom podatkowym w Polsce (głównie VAT-u), Polacy tankują względnie tanio. Benzyna w naszym kraju w marcu była o 20 proc. tańsza niż średnia europejska. Także diesel był oferowany o 12 proc. taniej niż zazwyczaj miało to miejsce w państwach Starego Kontynentu.

Przed nami kolejne obniżki

Z wyliczeń POPiHN wynika, że po przeliczeniu średnich polskich cen paliw ze złotówek na euro, tylko 3 państwa Unii Europejskiej miały paliwa tańsze od naszych. W dodatku w niewielkim stopniu, a bywały dni, w których to Polska była liderem. Wiele wskazuje na to, że wkrótce ceny będą jeszcze niższe. Ceny w hurcie polskich rafinerii z dnia na dzień spadają. W dodatku ceny ropy są bardzo blisko spadku poniżej 100 dolarów za baryłkę. To efekt m.in. uwolnienia dużych rezerw ropy przez USA i Międzynarodową Agencję Energetyczną (MAE).

PILNE: Od 7 kwietnia w Polsce obowiązuje nowa cena za diesel, benzynę i LPG! Kierowcy tankują paliwo pełni optymizmu

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News