PILNE: Będzie waloryzacja 500+ w Polsce! Dziś za to świadczenie nawet nie zatankujesz do pełna BMW X5 diesel

PILNE: Będzie waloryzacja 500+ w Polsce! Dziś za to świadczenie nawet nie zatankujesz do pełna BMW X5 diesel

Będzie waloryzacja 500+

Podaj dalej

Za nieco ponad 2 tygodnie minie 6 lat od wprowadzenia świadczenia 500+ w Polsce. Jednak na przestrzeni lat wartość programu znacząco zmalała, co rosnąca inflacja tylko nasiliła. Widać to też na przykładzie cen paliw, które osiągnęły szokujący poziom. Teraz staje się pewne, że rząd dokona waloryzacji popularnego świadczenia.

Ile dziś jest warte 500+?

Program „Rodzina 500 plus” ma burzliwą historię w Polsce, bo początkowo mówiono, że rząd daje zbyt dużo, a teraz zbyt mało. Jak wyliczyła redakcja money.pl, na podstawie danych o inflacji z GUS, wychodzi na to, że 500+ przy obecnym poziomie cen jest warte 410,55 zł. Wojna na Ukrainie dopiero pogorszy sprawę.

Drastycznie obrazuje to też rynek paliw. W kwietniu 2016 r. diesel na stacjach w Polsce kosztował średnio 3,89 zł za litr. Dziś zgodnie z deklaracją Daniela Obajtka, to 7,55 zł/l. To oznacza, że 6 lat temu za 500 zł można było kupić pełne 128 l oleju napędowego. Obecnie ta kwota wystarcza na 66 l diesla, czyli takiego BMW X5 xDrive40d do pełna (80 l) już nie zalejemy.

BMW X5 2022
fot. BMW

Kiedy waloryzacja 500+? To przecież jasne!

Rząd od dłuższego czasu unika tematu waloryzacji świadczenia 500+, choć ostatnia wypowiedź minister rodziny i polityki społecznej daje na to nadzieję. Marlena Maląg w połowie lutego w rozmowie z money.pl przyznała, że w tym roku na pewno waloryzacji nie będzie. Wykluczenie tylko 2022 r. daje jasny sygnał, że ta propozycja będzie wysunięta w 2023 r.

Dlaczego? To oczywiste, bo jesienią przyszłego roku w Polsce odbędą się wybory parlamentarne. Nie trzeba być jasnowidzem, aby wiedzieć, że takie asy w rękawie zostawia się na niedługo przed pójściem do urn. Oczywiście nie da się wykluczyć, że rządzący wysuną waloryzację tylko jako obietnicę wyborczą. Zresztą trudno wyobrazić sobie, aby także opozycja nie zroibła podobnie, bowiem każde negowanie świadczenia lub waloryzacji może działać na szkodę wyniku wyborczego.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News