PILNE: Audi i Porsche oficjalnie wchodzą do F1! Czekają nas lata totalnej dominacji niemieckich marek? [OPINIA]

PILNE: Audi i Porsche oficjalnie wchodzą do F1! Czekają nas lata totalnej dominacji niemieckich marek? [OPINIA]

Szef VW Herbert Diess na kwarantannie

Podaj dalej

Po miesiącach intensywnych rozmów i spekulacji, Grupa VW oficjalnie potwierdziła marzenie wielu fanów królowej sportów motorowych. Zarówno Audi, jak i Porsche dołączą do mistrzostw świata Formuły 1! Wiadomość potwierdził sam dyrektor generalny niemieckiego koncernu, Herbert Diess podczas rozmowy wyemitowanej na YouTube.

CEO Volkswagena ujawnił, że przygotowania Porsche do udziału w F1 były „trochę bardziej konkretne” niż Audi. Decyzja o wejściu obu marek do F1 została podjęta ze względu na rosnącą popularność tego sportu na świecie. Niemieckie ekipy fabryczne pojawią się w F1 od 2026 r. wraz ze startem nowych przepisów silnikowych. Diess postrzega to jako szansę, bo takie „okno technologiczne” to jedyny sposób, w jaki nowe zespoły mogą wejść do sportu.

Jak powstaną zespoły Audi i Porsche?

Herbert Diess nie ujawnił wielu konkretów, ale o tym, jak Grupa VW zamierza pojawić się w F1 dowiedzieliśmy się z wcześniejszych przecieków. Porsche zamierza nawiązać długoterminową współpracę z Red Bull Racing, w którego składzie startuje aktualny mistrz świata Max Verstappen. Dla Porsche F1 jest optymalnym kierunkiem, bowiem seria zmierza w kierunku stosowania paliw syntetycznych. Porsche już zainwestowało w tę technologię jako alternatywną przyszłość dla elektryfikacji.

Max Verstappen, Charles Leclerc, Imola

Z kolei Audi oferuje około 500 milionów euro za zakup McLarena. Rozmowy oficjalnie trwają, ale potwierdzenie ze strony Diessa wskazuje, że osiągnięto kluczowy przełom w negocjacjach. Najbliższe lata zostaną poświęcone na jak najlepsze przygotowanie fabrycznego programu. Ten z możliwościami finansowymi Grupy VW może zagwarantować stworzenie zwycięskich samochodów, zarówno Porsche, jak i Audi.

Czekają nas lata niemieckiej dominacji?

Decyzja koncernu Volkswagena może mieć bardzo duży wpływ na obecny świat Formuły 1. Wiele ostatnich lat udowodniło, że gdy Grupa VW angażowała się w spalinowe projekty motorsportowe, oznaczało to dominację. Spore zasoby finansowe, pozyskiwanie najlepszych ekspertów i kierowców zawsze było receptą na sukces. Dla takich ekip jak Ferrari czy Mercedes oznacza to także konieczność poważnych inwestycji w nową erę F1. Zapewne wcześniej niż planowano, bo jeśli do zabawy dołącza niemiecki koncern, to zaangażowanie w przygotowania trzeba co najmniej podwoić. Nie da się ukryć, że w Volkswagenie wszystko dobrze policzono i ustalono, stąd odważna decyzja o wprowadzeniu od razu dwóch marek premium do F1.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News