PILNE: 31 grudnia Elon Musk osiągnie w Europie coś, co nie udało się nigdy w historii. To zasługa m.in. Polaków

PILNE: 31 grudnia Elon Musk osiągnie w Europie coś, co nie udało się nigdy w historii. To zasługa m.in. Polaków

elon musk tesla spacex zarobił majatek

Podaj dalej

Rynek samochodowy w Europie zmienia się bardzo dynamicznie, ale dopiero Elon Musk wyraźnie nim zaklęci. Eksperci przewidują, że Tesla pobije roczny rekord w liczbie sprzedanych samochodów elektrycznych na Starym Kontynencie. W grę wchodzą liczby, o jakich nikt na początku roku nawet nie myślał.

Elon Musk zdeklasował konkurencję

Tesla Model 3 ma być najlepiej sprzedającym się pojazdem elektrycznym w Europie w 2021 r. Dane JATO Dynamics pokazują, że do końca listopada sprzedano tu w sumie 113 397 egzemplarzy. Stanowi to 84-procnetową poprawę względem zeszłego roku i już jest rekordem, który zostanie tylko wyśrubowany. Konkurenci z podium zostali wręcz zmiażdżeni. W ciągu 11 miesięcy Volkswagena ID.3 zarejestrowano 63 109 razy (+125 proc.), a Renault Zoe 60 551 razy (-27 proc.).

Tesla Model 3 Long Range wyprzedana w Polsce

Model 3 okazał się w tym roku tak popularny w Europie, że w samym wrześniu był najlepiej sprzedającym się samochodem w Europie, wliczając auta spalinowe. Co ciekawe, w grudniu Model 3 może mieć swojego pogromcę w postaci Model Y. Elektryczny SUV Tesli zanotował w listopadzie lepszy wynik niż ID.3 oraz ID.4. Zresztą z grupy VW najlepiej sprzedającym się elektrykiem w listopadzie była… Skoda Enyaq.

Eksperci prognozują, że udział samochodów elektrycznych w Europie Zachodniej osiągnie rekordowe 11 proc. Z czego 2 proc. z tego tortu należeć będzie do samej Tesli. Dzięki temu firma Elona Muska zakończy rok wyżej chociażby niż Jaguar Land Rover. Oczekuje się, że Tesla zamknie rok w Europie z rekordową liczbą 170 tys. sprzedanych samochodów. Amerykański producent w ostatnich miesiącach był najpopularniejszy wśród elektryków także w Polsce.

Volkswagen przegrany wygrany

Volkswagen ID.3

Choć to Tesla jest na szczycie rankingu modeli to pokonany Volkswagen wcale nie ma dużych powodów do zmartwień. To właśnie niemiecki koncern sprzedał w tym roku najwięcej elektryków w Europie za sprawą swoich marek VW, Audi, Skoda, Porsche i Cupra. Eksperci szacują, że grupa VW na koniec roku pochwali się liczbą 300 tys. sprzedanych elektryków. Pojedynek o trzecie miejsce za Teslą prawdopodobnie wygra koncern Stellantis, który wyprzedzi alians Renault-Nissan (mimo mocnej końcówki roku Dacii Spring).

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News