PILNE: 1 listopada Polacy znów nie pojadą na cmentarz? Minister zdrowia przemówił po przekroczeniu bariery czwartej fali

PILNE: 1 listopada Polacy znów nie pojadą na cmentarz? Minister zdrowia przemówił po przekroczeniu bariery czwartej fali

Adam Niedzielski

Podaj dalej

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wczoraj w Polsce odnotowano 1234 nowych zakażeń SARS-CoV-2. „Przekroczyliśmy barierę czwartej fali” – skomentował szef resortu, Adam Niedzielski i zapowiedział najbliższą politykę dotyczącą obostrzeń. Czy kolejna fala zakażeń doprowadzi do zamknięcia cmentarzy 1 listopada?

Czy cmentarze będą otwarte we Wszystkich Świętych?

W ubiegłym roku Polacy ciężko przeżyli decyzję o zamknięciu cmentarzy na Wszystkich Świętych (1 listopada). Obecnie rząd zamierza bardziej precyzyjnie planować wprowadzanie nowych obostrzeń. Decydująca ma być nie tylko liczba zakażeń w danej strefie, ale i wydolność służby zdrowia. Zdaniem Adama Niedzielskiego opublikowane dziś dane nie zmuszają do natychmiastowego lockdownu.

Znicze na cmentarzu
fot. freepik.com

Szef resortu zdrowia podkreśla, że czwarta fala w Polsce przebiega zgodnie z przewidywaniami ekspertów. Minister dopytywany o to, jak ma wyglądać sytuacja 1 listopada, odpowiedział jednoznacznie. „Scenariusz, w którym cokolwiek by się zadziało negatywnego w trakcie Wszystkich Świętych jest naprawdę bardzo, bardzo mało prawdopodobny” – stwierdził Adam Niedzielski.

Ceny paliw nie spadną

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano już nowy projekt rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zgodnie z nim obecne obostrzenia przedłużą ważność do 31 października 2021 r. Decyzja o tym, co będzie obowiązywało od 1 listopada zapadnia pod koniec przyszłego miesiąca. W najbliższym czasie nie przewiduje się jednak żadnych istotnych ograniczeń, które miałyby dotknąć swobodę przemieszczania się. Z tego względu kierowcy nie mają co liczyć na drastyczne obniżki cen paliw jak przed rokiem.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News