Oto nowe ceny paliw dla Polski! Ekspert wyjaśnił, dlaczego od 4 lipca diesel, benzyna i LPG będą tyle kosztować [WIDEO]

Oto nowe ceny paliw dla Polski! Ekspert wyjaśnił, dlaczego od 4 lipca diesel, benzyna i LPG będą tyle kosztować [WIDEO]

Nowe ceny paliw dla Polski

Podaj dalej

Wiemy już, jakie ceny paliw pojawią się w Polsce od przyszłego tygodnia. Zadowoleni powinni być wszyscy kierowcy, ponieważ potanieją benzyna, diesel, a także LPG. Skąd się biorą obecne stawki? To klarowanie wyjaśnił znany ekspert w najnowszym komentarzu do sytuacji na rynku paliw.

Tańsze tankowanie w najdroższe wakacje w historii

„Mijający tydzień to czas miłej odmiany dla kierowców tankujących benzynę 95-oktanową, ponieważ to paliwo potaniało aż o 10 gr do poziomu średniej ogólnopolskiej 7,82 zł/l” – wylicza dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw e-petrol.pl. „Podobną zmianę notujemy, jeśli chodzi o kierunek, bo może nie o skalę w przypadku autogazu. Tutaj mamy 3 gr spadku do poziomu 3,49 zł/l. Natomiast diesel niestety tej zmiany nie odnotował. Utrzymuje się on na poziomie 7,89 zł/l, czyli dokładnie tyle samo co przed tygodniem. W tym tygodniu jest też paliwem droższym od benzyny, co nie zdarzało się od wielu miesięcy” – zauważa.

Ważną przyczyną, która wywołała obniżki były wydarzenia na rynku polskim. „Z całą pewnością trzeba wskazać na decyzję PKN Orlen o przygotowaniu promocji dla kierowców” – zwraca uwagę ekspert. „W ramach programu lojalnościowego mogą oni obniżyć koszty swojego tankowania, w szczególnych przypadkach nawet o 40 gr na litrze. Podobny ruch wykonał również Lotos, który proponuje podobne obniżki w ramach swojego programu lojalnościowego Navigator. Zapewne to będzie kierunek, którym wiele jeszcze firm paliwowych będzie próbowało podążać” – ocenia. Jednak mimo tych optymistycznych wieści dla kierowców, będą to z pewnością najdroższe wakacje w historii pod względem kosztów tankowania.

Co wpływa na cenę ropy?

„Jeśli chodzi o sytuację światową, tutaj mamy do czynienia z pewną korektą spadkową, spowodowaną przede wszystkim obawami o recesję” – wyjaśnia dr Jakub Bogucki, odnośnie ceny ropy wahającej się w przedziale ok. 109-112 dolarów za baryłkę. „OPEC zamierza utrzymywać przez kolejny miesiąc swoją politykę produkcyjną, czyli nieco zwiększonego wydobycia” – informuje.

Wpływ na rynek mają nowe informacje odnośnie zapowiadanej na ten miesiąc wizycie prezydenta USA, Joego Bidena w Arabii Saudyjskiej. „Niedawno pojawiła się także sugestia, że prezydent Biden nie zamierza w jakiś szczególny sposób sugerować Saudyjczykom zwiększenia produkcji” – ujawnia analityk e-petrol.pl. „Wcześniej było to przedmiotem rozważań i analiz, jak by to właściwie miało wyglądać, żeby USA poprosiły Arabię Saudyjską o wsparcie światowego przemysłu naftowego w tej trudnej sytuacji” – dodaje.

Jakie będą ceny paliw w Polsce?

Prognoza cen paliw 4-10 lipca 2022 r.
graf. e-petrol.pl

Początek lipca zwiastuje lekki oddech od skrajnej drożyzny na stacjach, która nawiedziła Polskę w czerwcu. „W tych pierwszych dniach wakacyjnych wyjazdów spodziewamy się dalszego ciągu spadków benzyn” – prognozuje dr Jakub Bogucki. „Tutaj ceny ulokują się zapewne w przedziale 7,74-7,86 zł/l. Natomiast w przypadku diesla ta perspektywa spadkowa jest nieco mniejsza. Na większości stacji ceny będą lokować się zapewne między 7,81 a 7,93 zł/l. Perspektywa spadkowa nie omija także autogazu, bo to paliwo może znaleźć się w widełkach 3,40 a 3,49 zł/l” – przewiduje ekspert.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News