Paliwo w Polsce wciąż jest wyraźnie droższe niż jeszcze rok temu. Choć kierowcy cieszą się z każdej obniżki, to wydatki na tankowanie mocno nadszarpują domowy budżet. Jednak w naszym kraju wymyślono sposób na to, aby kupować paliwo taniej. Okazuje się, że zakup diesla, benzyny lub LPG w cenie poniżej średniej jest dość prosty.
Jak wskazuje ostatni raport e-petrol.pl, średnia cena oleju napędowego spadła o 9 gr/l do poziomu 7,45 zł/l. Odrobinę tańsza, bo o 1 gr/l jest też benzyna 95-oktanowa, która kosztuje średnio 6,67 zł/l. Natomiast bez zmian utrzymały się ceny benzyny 98-oktanowej, ponieważ kosztuje tyle co tydzień temu, czyli 7,39 zł/l. Jedyna podwyżka, ale na szczęście o symbolicznego grosza na litrze, dotyczy autogazu. Teraz średnia cena LPG wynosi 3,24 zł/l.

Oto sposób na tańsze paliwo
Teraz okazuje się, że zatankowanie paliwa w niższych cenach niż podanych powyżej jest dość łatwym zadaniem. W ubiegłym roku w Europie nasiliła się turystyka paliwowa. Obywatele państw z drogim paliwem, jeździli tankować za granicę, gdzie było taniej. Tymi rajami paliwowymi przez pewien czas były przede wszystkim Polska i Węgry. Teraz turystyka paliwowa może wystąpić w naszym kraju wewnętrznie. Wszystko przez spore różnice cen paliw między województwami.
Ceny na stacjach mocno są uzależnione nie tylko od cen hurtowych, ale i kosztów logistyki, dostaw etc. To sprawia, że niektóre regiony kraju nie mogą zaoferować tak konkurencyjnej ceny jak inne. W takiej sytuacji kierowcy w Polsce coraz częściej planują podróż po kraju wytyczając trasę przez najtańsze paliwowo województwa. Czasem opłaca się przejechać kilka lub kilkanaście kilometrów za granicę regionu, by zatankować w bardziej rozsądnej cenie.

Gdzie jest najtaniej, a gdzie najdrożej?
Z raportu e-petrol.pl wynika, że najtańszą benzynę 95-oktanową kupimy obecnie w woj. łódzkim. Tam za Pb95 płaci się 6,60 zł/l, czyli 7 gr/l poniżej średniej. Jednak porównując to ze stawką z woj. dolnośląskim, różnica sięga 14 gr/l (3,74 zł/l). Tak wysoka cena obowiązuje też w woj. lubelskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim.
Jeszcze większa dysproporcja widoczna jest w przypadku oleju napędowego. W woj. warmińsko-mazurskim za diesel płaci się tylko 7,35 zł/l, czyli 10 gr/l poniżej średniej. To samo paliwo na Dolnym Śląsku oferuje się za 7,53 zł/l, czyli 18 gr/l więcej niż na Warmii i Mazurach.

Chcąc zatankować najtaniej autogaz, najwięcej szans na to znajdziemy w woj. wielkopolskim. Tam średnia cena LPG spadła do poziomu 3,17 zł/l, czyli 7 gr/l poniżej średniej. Dolny Śląsk znów jest tutaj czerwoną latarnią, bo tam za autogaz płaci się średnio 3,32 zł/l. To aż 15 gr/l więcej niż w Wielkopolsce.