Od teraz Polacy mają nowy sposób na tanie paliwo. Oto jak legalnie zapłacić mniej za diesel, benzynę lub LPG

Od teraz Polacy mają nowy sposób na tanie paliwo. Oto jak legalnie zapłacić mniej za diesel, benzynę lub LPG

benzyna diesel ceny paliw paliwo ropa naftowa

Podaj dalej

Paliwo w Polsce wciąż jest wyraźnie droższe niż jeszcze rok temu. Choć kierowcy cieszą się z każdej obniżki, to wydatki na tankowanie mocno nadszarpują domowy budżet. Jednak w naszym kraju wymyślono sposób na to, aby kupować paliwo taniej. Okazuje się, że zakup diesla, benzyny lub LPG w cenie poniżej średniej jest dość prosty.

Jak wskazuje ostatni raport e-petrol.pl, średnia cena oleju napędowego spadła o 9 gr/l do poziomu 7,45 zł/l. Odrobinę tańsza, bo o 1 gr/l jest też benzyna 95-oktanowa, która kosztuje średnio 6,67 zł/l. Natomiast bez zmian utrzymały się ceny benzyny 98-oktanowej, ponieważ kosztuje tyle co tydzień temu, czyli 7,39 zł/l. Jedyna podwyżka, ale na szczęście o symbolicznego grosza na litrze, dotyczy autogazu. Teraz średnia cena LPG wynosi 3,24 zł/l.

Paliwo poniżej średniej
fot. freepik.com – Mstandard

Oto sposób na tańsze paliwo

Teraz okazuje się, że zatankowanie paliwa w niższych cenach niż podanych powyżej jest dość łatwym zadaniem. W ubiegłym roku w Europie nasiliła się turystyka paliwowa. Obywatele państw z drogim paliwem, jeździli tankować za granicę, gdzie było taniej. Tymi rajami paliwowymi przez pewien czas były przede wszystkim Polska i Węgry. Teraz turystyka paliwowa może wystąpić w naszym kraju wewnętrznie. Wszystko przez spore różnice cen paliw między województwami.

Ceny na stacjach mocno są uzależnione nie tylko od cen hurtowych, ale i kosztów logistyki, dostaw etc. To sprawia, że niektóre regiony kraju nie mogą zaoferować tak konkurencyjnej ceny jak inne. W takiej sytuacji kierowcy w Polsce coraz częściej planują podróż po kraju wytyczając trasę przez najtańsze paliwowo województwa. Czasem opłaca się przejechać kilka lub kilkanaście kilometrów za granicę regionu, by zatankować w bardziej rozsądnej cenie.

Stacje paliw podwyższą ceny
fot. freepik.com – irenemiller

Gdzie jest najtaniej, a gdzie najdrożej?

Z raportu e-petrol.pl wynika, że najtańszą benzynę 95-oktanową kupimy obecnie w woj. łódzkim. Tam za Pb95 płaci się 6,60 zł/l, czyli 7 gr/l poniżej średniej. Jednak porównując to ze stawką z woj. dolnośląskim, różnica sięga 14 gr/l (3,74 zł/l). Tak wysoka cena obowiązuje też w woj. lubelskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim.

Jeszcze większa dysproporcja widoczna jest w przypadku oleju napędowego. W woj. warmińsko-mazurskim za diesel płaci się tylko 7,35 zł/l, czyli 10 gr/l poniżej średniej. To samo paliwo na Dolnym Śląsku oferuje się za 7,53 zł/l, czyli 18 gr/l więcej niż na Warmii i Mazurach.

Benzyna 50 gr na litrze
fot. freepik.com – irenemiller

Chcąc zatankować najtaniej autogaz, najwięcej szans na to znajdziemy w woj. wielkopolskim. Tam średnia cena LPG spadła do poziomu 3,17 zł/l, czyli 7 gr/l poniżej średniej. Dolny Śląsk znów jest tutaj czerwoną latarnią, bo tam za autogaz płaci się średnio 3,32 zł/l. To aż 15 gr/l więcej niż w Wielkopolsce.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News