Początek września przynosi kilka optymistycznych wieści dla finansów Polaków. Wygląda na to, że z naszych portfeli i kont bankowych nie będzie już tak szybko ubywać pieniędzy. Polacy mogą od środy zauważyć, że mają dodatkowe środki, które można wydać na co się żywnie podoba.
Na świecie ceny w górę, w Polsce w dół
Polacy na przełomie lata i jesieni mogą odczuć ulgę finansową, co nie w każdym przypadku jest związane ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Nie da się ukryć, że obniżenie stóp procentowych może oznaczać niższe raty kredytów. Podróżowanie autostradą A1 do końca roku będzie bezpłatne, a na dodatek w tym tygodniu mamy nagły spadek cen paliw.

Jest to o tyle zaskakujące, że ropa i paliwa gotowe na rynkach międzynarodowych… mocno drożeją. Baryłka ropy Brent osiągnęła poziom 90 dolarów po raz pierwszy od połowy listopada 2022 r. Ceny hurtowe w rafinerii Orlenu niemal codziennie lecą na łeb, na szyję. Polacy mogą się tylko cieszyć, bo nie wydadzą na tankowanie tyle kasy, ile mogliby się spodziewać. Po tankowaniu na kontach bankowych lub w portfelu zobaczymy więcej pieniędzy, niż zakładaliśmy choćby tydzień temu.
Gdzie najtaniej, a gdzie najdrożej?
Wczorajszy raport e-petrol.pl przynosi wieści, które zaskoczyły nawet analityków rynku paliw. Od środy odnotowano spore obniżki względem ubiegłego tygodnia. Dla przykładu aż o 8 groszy na litrze spadła cena benzyny 95-oktanowej. Teraz Pb95 kupujemy średnio po 6,60 zł/l. Co ciekawe, w woj. opolskim ten pułap jest już na poziomie 6,57 zł/l. Względnie wysokie stawki, bo 6,65 zł/l pozostały jeszcze w woj. podkarpackim oraz kujawsko-pomorskim.

Mocno potaniał też diesel, bo o 6 groszy na litrze. Średnia ogólnopolska cena oleju napędowego wynosi już tylko 6,43 zł/l. Da się jednak taniej, bo tankując w woj. pomorskim i śląskim za ON zapłacimy zazwyczaj 6,41 zł/l. Drogi diesel wciąż jest jeszcze w woj. zachodniopomorskim. Tam olej napędowy sprzedaje się głównie po 6,53 zł/l. To aż 10 groszy na litrze powyżej średniej.
Jedynym paliwem, który wyłamał się z trendu spadkowego jest autogaz. Podwyżka jest tu bardzo zauważalna, ponieważ wynosi aż 6 groszy na litrze. To oznacza, że autogaz na stacjach kosztuje średnio 2,82 zł/l. Średnia ogólnopolska często nie oddaje sytuacji lokalnej. To dlatego, ze w woj. kujawsko-pomorskim LPG kosztuje 2,72 zł/l. Jednak w woj. dolnośląskim to samo paliwo sprzedaje się po blisko 3 zł za litr (2,98 zł/l).