Kierowcy w Polsce niech lepiej szykują portfele. Od przyszłego roku wejdzie nowe obowiązkowe ubezpieczenie?

Kierowcy w Polsce niech lepiej szykują portfele. Od przyszłego roku wejdzie nowe obowiązkowe ubezpieczenie?

Kierowcy w Polsce zapłacą za nowe ubezpieczenie

Podaj dalej

Kierowcy w Polsce muszą być przygotowani na to, że już niebawem spełnienie formalnych wymogów do legalnej jazdy samochodem będzie dużo droższe. To efekt nie tylko tego, że ubezpieczyciele nie tylko dostaną informację o punktach karnych, co wpłynie na wyższe składki. Możliwe, że konieczne będzie wprowadzenie dodatkowego obowiązkowego OC, aby nowe przepisy miały sens.

Miliony kierowców uniknie podwyżki OC?

Jak zauważa z Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, ponad 3,5 mln kierowców w Polsce może uniknąć konsekwencji z otrzymania punktów karnych. Wszystko przez to, że autami po naszych drogach kierują osoby, które nie są właścicielami aut. Chodzi nie tylko o niewymienionych w dowodzie rejestracyjnym małżonków lub dzieci. Problem dotyczy też całej masy kierowców, użytkujących samochody służbowe. Mimo że takie osoby zdobywają punkty karne, to potem one bezpośrednie nie wykupują ubezpieczenia OC.

Diesel normy euro
fot. freepik.com

Nowe przepisy, które umożliwią ubezpieczycielom dostęp do informacji o punktach karnych to rozwiązanie znane z Wielkiej Brytanii i USA. Problem w tym, że w tych krajach system jest bardziej dopracowany, ponieważ kierowca nie będący właścicielem pojazdu nie uniknie odpowiedzialności. Tam każdy kto wsiada za kółko musi wykupić swoje ubezpieczenie DOC (ang. drive other car) lub polisę krótkoterminową. Za brak tego dodatkowego ubezpieczenia grozi kara 300 funtów oraz 8 punktów karnych.

Od kiedy nowe obowiązkowe ubezpieczenie?

Na razie autorzy nowelizacji nie rozważali wprowadzenia zapisu o obowiązku wykupienia polisy OC przez kierowców, nie będących właścicielami aut. Jednak dopóki nowe przepisy są w trakcie opracowywania, wszelkie zmiany są nadal możliwe. Zwłaszcza że z tej luki w prawie najczęściej skorzystają młodzi kierowcy. Według statystyk to właśnie oni powodują najwięcej szkód, a przy tym często nie są właścicielami samochodów. Ewentualne wprowadzenie nowej opłaty dla kierowców z pewnością nie będzie popularne, ale im bliżej do wyborów, tym sprzeciw społeczny będzie większy. Z tego względu możliwe, że rządzący będą chcieli zająć się tym jak najszybciej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News