Od poniedziałku stacje w całej w Polsce nie sprzedadzą paliwa na dotychczasowych zasadach. Oto jak naprawdę będzie to teraz wyglądać

Od poniedziałku stacje w całej w Polsce nie sprzedadzą paliwa na dotychczasowych zasadach. Oto jak naprawdę będzie to teraz wyglądać

Paliwa na nowych zasadach

Podaj dalej

Nadchodzący tydzień będzie stał pod znakiem ważnych zmian na stacjach paliw w całej Polsce. Sytuacja na rynku sprawia, że właściciele takich obiektów zdecydują się na sprzedaż paliwa na innych zasadach. O tym, co do tego doprowadziło i co nas czeka opowiedzieli analitycy Biura Maklerskiego Reflex.

„Mijający tydzień charakteryzował się dość dużą zmiennością zarówno na rynku ropy naftowej, jak i na rynku walutowym” – zauważają Urszula Cieślak i Rafał Zywert, eksperci BM Reflex. „W konsekwencji po podwyżkach na początku tygodnia, hurtowe ceny paliw ponownie spadają. Obniżki powinny utrzymać się jeszcze na początku nowego tygodnia” – twierdzą.

benzyna diesel paliwo ceny paliw
fot. freepik.com – lucigerma

Paliwa już nie zdrożeją w lutym?

„Z kolei na rynku detalicznym mamy do czynienia z pogłębieniem obniżek cen diesla” – mówią analitycy. „Po tym jak w ubiegłym tygodniu ceny spadły o blisko 20 gr/l, w tym diesel tanieje średnio o 6 gr/l. Na stabilnym poziomie utrzymały się ceny autogazu. Ceny benzyny rosły średnio o 4-6 gr na litrze, w zależności od gatunku” – wyliczają.

Z danych zebranych przez BM Reflex wynika, że średnia ogólnopolska cena benzyny 95-oktanowej to już 6,73 zł/l. Tak wysokiej stawki z Pb95 nie oglądaliśmy od października 2022 r. Natomiast benzyna 98-oktanowa podrożała do średniego poziomu 7,40 zł/l. To niemal już tyle samo co diesel, którego średnia stawka potaniała do pułapu 7,41 zł/l. W dalszym ciągu za LPG płaci się w Polsce średnio 3,22 zł/l.

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – natalia.g

„Bieżące obniżki cen na rynku hurtowym dają przestrzeń do obniżek cen oleju napędowego na stacjach także w kolejnym tygodniu” – prognozują Urszula Cieślak i Rafał Zywert. „Natomiast w przypadku benzyny powinny powstrzymać dalszy ich wzrost” – zapowiadają. To garść dość optymistycznych zapowiedzi dla kierowców w Polsce. Nowe zasady cenowe na stacjach powinny być bardziej korzystne. Z drugiej strony ceny paliw w naszym kraju wciąż pozostają wysokie i mocno obciążają budżety Polaków.

Co się wydarzyło na rynkach międzynarodowych?

„Ceny kwietniowej serii kontraktów na ropę Brent spadły w piątek rano w rejon 83 dolarów za baryłkę” – wskazują eksperci BM Reflex. „W skali tygodnia ropa Brent potaniała około 3 USD/bbl. Rosyjska ropa Urals FOB Rotterdam kosztuje około 48 USD/bbl. Zapasy diesla i oleju opałowego na rynku ARA wzrosły kolejny tydzień z rzędu. Tym razem o 2% do 2,53 mln ton i ich poziom jest już 64% wyższy niż przed rokiem” – podkreślają.

Ceny ropy spadają
fot. freepik.com – teppakorn

„Międzynarodowa Agencja Energii zrewidowała w górę o 0,1 mln baryłek dziennie do 2 mln bbl/d prognozy tempa wzrostu światowej konsumpcji ropy naftowej w tym roku” – informują analitycy. „Z tego 0,9 mln bbl/d wzrostu przypadnie na same Chiny. Podaż ropy naftowej ma wzrosnąć 1,2 mln bbl/d. Źródłem tego wzrostu mają być głównie USA, Brazylia, Gujana, Norwegia i Kanada. W styczniu eksport rosyjskiej ropy naftowej i produktów naftowych wzrósł do bliskiego rekordom poziomu 8,2 mln bbl/d. Z tego 3,1 mln bbl/d stanowiły produkty naftowe” – dodają.

Źródło: www.reflex.com.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News