Od poniedziałku Polacy nie mogą już tankować paliwa na stacjach jak do tej pory. Oto jak naprawdę się wszystko zmieni

Od poniedziałku Polacy nie mogą już tankować paliwa na stacjach jak do tej pory. Oto jak naprawdę się wszystko zmieni

Paliwa w Polsce mocno potanieją

Podaj dalej

Kierowcy w Polsce w ostatnim roku przeżyli prawdziwy rollercoaster, obserwując jak zmieniały się ceny paliwa. Od poniedziałku na stacjach będziemy obserwować kolejną dużą zmianę. Zatankowanie samochodu w cenach z mijającego tygodnia nie będzie już raczej możliwe. Jak duże są to zmiany oraz dlaczego do nich dojdzie wyjaśnili analitycy Biura Maklerskiego Reflex.

Oprócz benzyny, tankujemy taniej niż rok temu

Z badania BM Reflex wynika, że w minionym tygodniu żadnych zmian nie odnotowano w średniej cenie benzyny. Tyle samo co przed tygodniem kosztuje benzyna 95-oktanowa (6,71 zł/l) oraz najdroższa 98-oktanowa (7,35 zł/l). Diesel potaniał o 10 gr na litrze i kupuje się go już średnio po 7,01 zł/l. Trochę potaniał też autogaz, bo o 2 gr na litrze. Teraz średnia stawka za LPG w Polsce wynosi 3,16 zł/l.

benzyna diesel ceny paliw paliwo ropa
fot. freepik.com – Rawf8.com

„Średnie ceny oleju napędowego na stacjach w tym tygodniu zbliżyły się do poziomu blisko 7 zł/l, co oznacza, że diesel jest tańszy o 42 gr/l niż przed rokiem” – zauważają Urszula Cieślak i Rafał Zywert, eksperci BM Reflex. „Na stabilnym poziomie około 6,70 zł/l wciąż utrzymują się ceny benzyny bezołowiowej Pb95. Ta jest jednocześnie 4 gr/l droższa niż rok temu. W ujęciu rok do roku najbardziej zmieniły się ceny autogazu. Z poziomu 3,80 zł/l ceny LPG spadły do obecnego poziomu 3,16 zł/l, czyli o blisko 17 proc.” – wyliczają.

Paliwo będzie tańsze tylko na chwilę?

„Mijający tydzień charakteryzował się wysoką dynamiką zmian cen zarówno na rynku ropy jak i na krajowym rynku hurtowym” – oceniają analitycy BM Reflex. „Po środowych zawirowaniach na rynku ropy gwałtownie spadły hurtowe ceny paliw w kraju. Jednak piątkowe wzrosty cen na rynku ARA ponownie podniosą ceny zakupu krajowych rafineriach” – podkreślają.

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – maxlupascu

„Niezależnie od skali prognozowanych podwyżek w hurcie, utrzymuje się szansa na dalszy spadek cen oleju napędowego do poziomu średniego poniżej 7 zł/l” – uważają Urszula Cieślak i Rafał Zywert. „Obniżki możemy odnotować także w przypadku benzyny. Ewentualna skala spadku cen benzyny i oleju napędowego w detalu to 5-15 groszy na litrze” – prognozują.

Ropa już dawno nie była tak tania

„Fala wyprzedaży zapoczątkowana bankructwem amerykańskich banków nie ominęła rynku ropy naftowej” – przyznają eksperci BM Reflex. „Spadki cen majowej serii kontraktów na ropę Brent wyhamowały w rejonie 72 dolarów za baryłkę. Sa to najniższe poziomy od grudnia 2021 r. Ceny rosyjskiej ropy Urals FOB Rotterdam spadły ponownie do 40 USD/bbl a ESPO do 62 USD/bbl. W skali tygodnia ropa Brent potaniała o około 8 USD/bbl. W okresie 10-16 marca ceny benzyny i diesla na rynku ARA spadły odpowiednio 58 USD/t oraz 50 USD/t” – informują.

Kolejne rezerwy ropy trafiają na rynek
fot. freepik.com – feepikcontributorthailand

„OPEC pozostawił na niezmienionym poziomie 2,3 mln baryłek dziennie prognozy tempa wzrostu światowej konsumpcji ropy naftowej w tym roku” – donoszą Cieślak i Zywert. „Średnioroczny poziom konsumpcji szacowany jest na 101,9 mln bbl/d. Zrewidowane zostały w górę z 0,59 do 0,71 mln bbl/d prognozy tempa wzrostu konsumpcji w Chinach. Międzynarodowa Agencja Energii oczekuje wzrostu światowej konsumpcji paliw w tym roku. Dokładnie o 2 mln bbl/d do rekordowego poziomu 102 mln bbl/d” – podają.

Co się dzieje z rosyjską ropą?

„Produkcja rosyjskiej ropy naftowej zgodnie z danymi IEA spadła w lutym do 9,9 mln bbl/d i jest 0,57 mln bbl/d niższa od ustalonego w ramach porozumienia OPEC+ limitu” – podają analitycy BM Reflex. „W lutym ponad 70 proc. rosyjskiego eksportu ropy naftowej trafiło do dwóch krajów – Chin i Indii. Eksport rosyjskich produktów gotowych do krajów UE i G7 zmniejszył się o 2 mln bbl/d w porównaniu z okresem sprzed wybuchu wojny na Ukrainie. Całkowity rosyjski eksport produktów naftowych na początku 2022 roku wyniósł 2,8 mln bbl/d” – dodają.

Źródło: www.reflex.com.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News