W nadchodzącym tygodniu kierowcy w Polsce napotkają dużą zmianę na stacjach paliw w całym kraju. Paliwo będziemy kupować zupełnie inaczej, a najbardziej odczują to tankujący diesel. Jeszcze w październiku Polacy robili to za ponad 8 zł/l, a teraz nie zapłacą nawet 7 zł/l.
Z danych Biura Maklerskiego Reflex wynika, że paliwo w Polsce praktycznie kosztuje tyle samo co tydzień temu. Za benzynę 95-oktanową płaci się średnio 6,70 zł/l, a za diesel 7,10 zł/l. Z kolei średnia ogólnopolska cena autogazu ukształtowała się na poziomie 3,18 zł/l. Są to zmiany jedynie w przypadku oleju napędowego i LPG, ale o zaledwie 1 grosz na litrze w dół.

Cena za diesel osiągnie wyczekiwany pułap
Jednak od poniedziałku zaczniemy obserwować zapewne poważne korekty na pylonach stacji. Najbardziej będzie to widoczne przy oleju napędowym, bo w dniach 3-10 marca ceny hurtowe diesla spadło o blisko 18 gr/l. Jednocześnie stawki za benzynę 95-oktanową w rafinerii Orlenu poszły w górę o 3 gr/l.
„Rośnie w związku z tym prawdopodobieństwo spadku średniej ceny diesla w kolejnych tygodniach do poziomu 6,90-6,95 zł/l” – prognozuje Rafał Zywert, ekspert BM Reflex. „Ceny benzyn powinny pozostać stabilne, a to oznacza, że różnica detalicznych cen benzyn i diesla spadnie poniżej 30 gr/l i będzie najniższa od lipca/sierpnia 2022 r.” – zauważa.

Dlaczego diesel tak tanieje?
„Spadek cen diesla to efekt coraz niższych cen ON na rynku ARA i taniejącej ropy naftowej” – tłumaczy analityk BM Reflex. „W okresie 3-9 marca ceny diesla na europejskim rynku ARA spadły o 53 dolary za tonę (blisko 20 gr/l). W tym samym okresie benzyna potaniała o 12 USD/t (4 gr/l)” – wylicza. Obecnie ropę naftową typu brent wycenia się na ok. 82 dolary za baryłkę.
Wygląda na to, że na razie możemy zapomnieć o rekordowej drożyźnie na stacjach. Tę w przypadku diesla obserwowaliśmy w połowie października 2022 r. Wówczas olej napędowy kosztował średnio 8,08 zł/l, czyli najwięcej w historii. Średnia cena benzyny jeszcze nigdy nie osiągnęła pułapu 8 zł/l, choć było blisko. W czerwcu 2022 r. średnią ogólnopolską dla Pb95 wyliczono na 7,97 zł/l.

Źródło: www.reflex.com.pl