Od poniedziałku Polacy kupią paliwo na stacji już tylko tak. Oto jak kierowcy muszą naszykować się od 13 marca

Od poniedziałku Polacy kupią paliwo na stacji już tylko tak. Oto jak kierowcy muszą naszykować się od 13 marca

benzyna diesel ceny paliw paliwo ropa naftowa

Podaj dalej

W nadchodzącym tygodniu kierowcy w Polsce napotkają dużą zmianę na stacjach paliw w całym kraju. Paliwo będziemy kupować zupełnie inaczej, a najbardziej odczują to tankujący diesel. Jeszcze w październiku Polacy robili to za ponad 8 zł/l, a teraz nie zapłacą nawet 7 zł/l.

Z danych Biura Maklerskiego Reflex wynika, że paliwo w Polsce praktycznie kosztuje tyle samo co tydzień temu. Za benzynę 95-oktanową płaci się średnio 6,70 zł/l, a za diesel 7,10 zł/l. Z kolei średnia ogólnopolska cena autogazu ukształtowała się na poziomie 3,18 zł/l. Są to zmiany jedynie w przypadku oleju napędowego i LPG, ale o zaledwie 1 grosz na litrze w dół.

diesel, benzyna, LPG taniej od 1 stycznia
fot. freepik.com – irenemiller

Cena za diesel osiągnie wyczekiwany pułap

Jednak od poniedziałku zaczniemy obserwować zapewne poważne korekty na pylonach stacji. Najbardziej będzie to widoczne przy oleju napędowym, bo w dniach 3-10 marca ceny hurtowe diesla spadło o blisko 18 gr/l. Jednocześnie stawki za benzynę 95-oktanową w rafinerii Orlenu poszły w górę o 3 gr/l.

„Rośnie w związku z tym prawdopodobieństwo spadku średniej ceny diesla w kolejnych tygodniach do poziomu 6,90-6,95 zł/l” – prognozuje Rafał Zywert, ekspert BM Reflex. „Ceny benzyn powinny pozostać stabilne, a to oznacza, że różnica detalicznych cen benzyn i diesla spadnie poniżej 30 gr/l i będzie najniższa od lipca/sierpnia 2022 r.” – zauważa.

Ile paliwo będzie kosztować od 1 stycznia?
fot. freepik.com – irenemiller

Dlaczego diesel tak tanieje?

„Spadek cen diesla to efekt coraz niższych cen ON na rynku ARA i taniejącej ropy naftowej” – tłumaczy analityk BM Reflex. „W okresie 3-9 marca ceny diesla na europejskim rynku ARA spadły o 53 dolary za tonę (blisko 20 gr/l). W tym samym okresie benzyna potaniała o 12 USD/t (4 gr/l)” – wylicza. Obecnie ropę naftową typu brent wycenia się na ok. 82 dolary za baryłkę.

Wygląda na to, że na razie możemy zapomnieć o rekordowej drożyźnie na stacjach. Tę w przypadku diesla obserwowaliśmy w połowie października 2022 r. Wówczas olej napędowy kosztował średnio 8,08 zł/l, czyli najwięcej w historii. Średnia cena benzyny jeszcze nigdy nie osiągnęła pułapu 8 zł/l, choć było blisko. W czerwcu 2022 r. średnią ogólnopolską dla Pb95 wyliczono na 7,97 zł/l.

Paliwo. Nowe ceny
fot. freepik.com – microstock1

Źródło: www.reflex.com.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News