Od poniedziałku Polacy będą otrzymywać nowy dodatek finansowy. Kto potrzebuje więcej pieniędzy, będzie mógł je uzyskać tak

Od poniedziałku Polacy będą otrzymywać nowy dodatek finansowy. Kto potrzebuje więcej pieniędzy, będzie mógł je uzyskać tak

dodatek pieniądze

Podaj dalej

W poprzednich miesiącach Polacy w szybkim tempie musieli pozbywać się swojej wypłaty. Domowy budżet musiał udźwignąć drogą żywność, paliwo i energię. Na koniec maja do portfeli Polaków trafia jednak nowy dodatek finansowy. Jego wysokość zaczyna niestety spadać, ale w jeden sposób wciąż można wykrzesać z niego coś więcej.

Zdążyliśmy przywyknąć do obniżek

Polacy mogli zauważyć, że w kończącym się miesiącu w portfelu zostało jakby więcej kasy. To nie przypadek, bo od dłuższego czasu systematycznie taniały ceny paliw. Budżet na tankowanie już nie musiał być tak duży jak w poprzednich miesiącach, co wytworzyło swoisty dodatek finansowy. Od poniedziałku będzie można go uzyskiwać już na innych, niestety trochę gorszych zasadach. Tak, na stacje paliw wrócą podwyżki, o czym informuje Biuro Maklerskie Reflex.

Diesel, benzyna, LPG drożej
fot. freepik.com – Rawf8.com

„Notowane w ostatnich kilkunastu dniach podwyżki na rynku hurtowych znajdują w końcu swoje przełożenie w sprzedaży detalicznej” – zauważają Urszula Cieślak i Rafał Zywert z BM Reflex. „To oznacza, że po raz pierwszy od 5 tygodni obserwujemy wzrost cen benzyny w detalu. W przypadku oleju napędowego ostatnie podwyżki cen na stacjach miały miejsce w styczniu tego roku” – przypominają.’

To ile teraz kosztuje paliwo i jak wkrótce zmienią się ceny?

Z danych BM Reflex wynika, że w mijającym tygodniu najmocniej, bo o 4 grosze na litrze podrożała benzyna 95-oktanowa. Za Pb95 płaci się średnio 6,51 zł/l, a za Pb98 już 7,10 zł/l (+3 gr/l). Średnia cena oleju napędowego podniosła się o 3 grosze na litrze do poziomu 6,09 zł/l. Potaniał jedynie autogaz, a jego średnia stawka wynosi już 2,95 zł/l. To o czy 3 grosze na litrze mniej niż tydzień temu.

Paliwo tanie na święta
fot. freepik.com – Olga Dobrovolska

„Na przełomie maja i czerwca spodziewamy się dalszego wzrostu średnich cen Pb i diesla na stacjach” – prognozują eksperci BM Reflex. „Kluczowe dla dalszego kierunku zmian będą wydarzenia na rynku ropy (obecnie ok. 77 dolarów za baryłkę – przyp. red.). Te w największym stopniu mogą być uzależnione od decyzji OPEC+ w kwestii ustalenia nowych celów produkcyjnych i osiągniecia porozumienia dotyczącego pułapu zadłużenia USA” – wyjaśniają.

Oczywiście, mimo podwyżek istnieje sposób na generowanie wspomnianego dodatku finansowego na dotychczasowym poziomie. Na paliwowej mapie Polski jest wiele stacji dyskontowych, które oferują paliwo w cenach poniżej średniej. Planując podróż tak, aby tankować właśnie na nich, da się sporo zaoszczędzić. Które to są konkretnie stacje? Taki research musi przeprowadzić każdy we własnym zakresie, ale z pewnością warto z uwagą obserwować stawki na pylonach stacji, które zazwyczaj mijamy po drodze.

Źródło: www.reflex.com.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News