Od poniedziałku na wszystkich stacjach w Polsce paliwo będzie sprzedawane już tylko tak. Oto co naprawdę czeka kierowców już teraz

Od poniedziałku na wszystkich stacjach w Polsce paliwo będzie sprzedawane już tylko tak. Oto co naprawdę czeka kierowców już teraz

benzyna diesel ceny paliw paliwo najtaniej najdrożej

Podaj dalej

Początek 2023 r. kierowcy z pewnością zapamiętają ze sporej zmienności cen na stacjach paliw. Czy w marcu będzie można poczuć ulgę ze zmniejszenia wydatków na diesel, benzynę i LPG>. Sytuację na rynku wnikliwie zanalizowali eksperci Biura Maklerskiego Reflex. Ich najnowszy raport przynosi wiele interesujących odpowiedzi.

Oto ile paliwo kosztowało w lutym, a ile będzie w marcu

„W lutym najbardziej i to na korzyść zmieniały się ceny oleju napędowego” – mówią Urszula Cieślak i Rafał Zywert, eksperci BM Reflex. „W odpowiedzi na wzrost poziomu zapasów diesla na rynku ARA, notowaliśmy spadek cen oleju na rynku krajowym. Od początku lutego ceny diesla na stacjach spadły już średnio o 45 groszy na litrze. Przez cały, miesiąc mimo wahań cen na części stacji, na stabilnym poziomie utrzymały się średnie ceny autogazu. Więcej niż na koniec stycznia płacimy natomiast za benzynę bezołowiową 95, bo o 7 groszy na litrze” – podsumowują.

paliwo tankowanie paliwa mandat kara kanister przechowywanie
fot. freepik.com – pixel-shot.com

„W najbliższych dniach obniżki cen paliw, a zwłaszcza oleju napędowego, o ile się jeszcze utrzymają, to będą o wiele mniejsze” – prognozują analitycy BM Reflex. Z danych BM Reflex wynika, że benzyna 95-oktanowa potaniała o 2 gr na litrze do poziomu 6,71 zł/l. Podobnie, bo o 3 gr w dół poszły ceny benzyny 98-oktanowej, która kosztuje średnio 7,37 zł/l. Miano najdroższego paliwa stracił diesel, który po 20-groszym spadku kosztuje już tylko 7,21 zł//l. O symbolicznego grosza potaniał jeszcze autogaz. Wszystko wskazuje na to, że po weekendzie na stacjach zapłacimy już tylko niższe stawki od obecnych.

Co uspokoiło notowania ropy?

„W piątek ceny kwietniowej serii kontraktów na ropę Brent kształtują się na poziomie 83 dolarów za baryłkę, czyli zbliżonym do ubiegłotygodniowego” – zauważają Urszula Cieślak i Rafał Zywert. „Stabilny pozostawał również rynek produktów gotowych. W okresie 17-23 lutego ceny benzyn na rynku ARA wzrosły o niecałe 5 dolarów za tonę. Natomiast diesla spadły o 10 USD/t” – dodaje.

Paliwo będzie w innej cenie
fot. freepik.com – Rawf8.com

Przyczyn tendencji spadkowej należy doszukiwać się w związku z informacji o USA. „EIA potwierdziła duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA” – przyznają eksperci BM Reflex. „W ubiegłym tygodniu rezerwy ropy naftowej wzrosły o 7,6 mln bbl do 479 mln bbl. Zapasy benzyn spadły o 1,9 mln bbl, natomiast olejów wzrosły o 2,7 mln bbl. Poziom amerykańskich zapasów ropy naftowej jest 9% wyższy od 5-letniej średniej dla tej pory roku, a olejów o 12% niższy” – wskazują.

Źródło: www.reflex.com.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News