Od poniedziałku kierowcy muszą na nowo zrozumieć jak się kupuje paliwo na stacji. Diesel, benzyna i LPG sprzedawane są teraz zupełnie inaczej

Od poniedziałku kierowcy muszą na nowo zrozumieć jak się kupuje paliwo na stacji. Diesel, benzyna i LPG sprzedawane są teraz zupełnie inaczej

benzyna diesel paliwo ceny paliw ropa naftowa

Podaj dalej

Wraz z nowym rokiem na stacjach paliw w całej Polsce zmieniły się zasady sprzedaży diesla, benzyny i LPG. Tego typu obiekty również zupełnie inaczej pozyskują paliwo do dystrybutorów. Wszyscy kierowcy przed wybraniem się na stację muszą na nowo zrozumieć, jak wygląda teraz kupowanie paliwa. W praktyce jedni zapłacą dużo więcej, inni dużo mniej.

Od 1 stycznia 2023 r. przywrócono wysokie obciążenia podatkowe dla paliw. Podatek VAT wrósł z 8 do 23 proc., a podwyżki odnotowano także w przypadku akcyzy i opłacie paliwowej. W cenę paliwa nie jest wliczany tylko podatek od sprzedaży detalicznej. To wszystko brzmi jakby miałoby dojść do skokowego wzrostu cen za diesel, benzynę i LPG. W praktyce jest zupełnie odwrotnie!

Paliwo w promocji na święta
fot. freepik.com – syda_productions

Paliwo dużo taniej dla wybranych

Kierowcy mogą być wdzięczni, że rynek zadbał o to, aby przynajmniej na początku stycznia zmotoryzowani nie płacili więcej za tankowanie. Przygotowywano się do tego już pod koniec roku, gdy dosyć wyraźnie spadały hurtowe ceny paliw. Wówczas stawki na pylonach nie spadały wprost proporcjonalnie do sytuacji w rafineriach. Oznaczało to, że m.in. stacje podwyższały marże własne, aby zbudować bufor na wejście w nowy rok.

W efekcie od 1 stycznia 2023 r. obserwujemy podobny poziom cen brutto za diesel, benzynę i LPG. Jednak w sytuacji, gdy ktoś od poniedziałku wybierze się w końcu zatankować auto, zauważy też sporą obniżkę. Mowa o dużo niższej cenie netto, dzięki czemu wysokie opodatkowanie nie wpływa na wzrost cen detalicznych. To znakomite wieści zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy mogąc odliczyć część lub całość VAT-u, tankują od nowego roku za dużo mniej.

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – irenemiller

To miał na myśli Daniel Obajtek

Jednak to nie jest tak, że tylko właściciele stacji uratowali sytuację. Spory wkład w to ma także PKN Orlen, który mocno obniżył hurtowe ceny paliw. Jeszcze 30 grudnia 2022 r. hurtowa stawka za benzynę 95-oktanową wynosiła 5 936 zł/m3. Tymczasem w Sylwestra cena za Pb95 spadła do 5 245 zł/m3, a w Nowy Rok do 5 106 zł/m3. To są z pewnością te „wszelkie dostępne sposoby”, o których jakiś czas temu wspominał prezes koncernu, Daniel Obajtek. Dzięki tym kombinacjom styczeń na stacjach paliw w Polsce powinien wyglądać podobnie jak w końcówce grudnia.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News