Od poniedziałku już tyle będzie kosztować paliwo w Polsce! Oto prawdziwe ceny, które kierowcy ujrzą na stacjach

Od poniedziałku już tyle będzie kosztować paliwo w Polsce! Oto prawdziwe ceny, które kierowcy ujrzą na stacjach

benzyna diesel paliwo ceny paliw ropa naftowa

Podaj dalej

Wraz z początkiem nowego tygodnia stacje paliw w całej Polsce zaczną wprowadzać nowe cenniki. Wielu kierowców będzie nie pocieszonych tym faktem, bowiem nie da się uniknąć podwyżek. Analitycy Biura Maklerskiego Reflex dokonali wnikliwego sprawdzenia ile naprawdę kosztuje teraz paliwo i jak ceny zmienią się na okres ferii zimowych.

„Ceny paliw na większości stacji w minionym tygodniu podlegały nieznacznym wahaniom” – stwierdzili Urszula Cieślak i Rafał Zywert, eksperci BM Reflex. „Tam gdzie zmiany zostały wprowadzone, oznaczały obniżki cen benzyny i oleju napędowego. Wyjątek stanowi autogaz, który drożeje kolejny tydzień z rzędu i to o 10 gr/l” – zaznaczają.

Paliwo poniżej średniej
fot. freepik.com – Mstandard

Za ile tankuje się w Polsce?

Z danych BM Reflex wynika, że średnia cena benzyny 95-oktanowej w Polsce wynosi 6,52 zł/l. To o 2 grosze na litrze mniej niż jeszcze tydzień temu. Bez zmian pozostała za to średnia stawka za benzynę 98-oktanową, która kosztuje 7,31 zł/l. Największą obniżkę, bo 4-groszową odnotowano na oleju napędowym. Obecnie średnia ogólnopolska cena za diesel to 7,63 zł/l. Po 10-groszowym wzroście cen autogazu, kierowcy płacą za LPG średnio 3,14 zł/l.

Warto jednak podkreślić, że nadal można znaleźć stacje, które oferują paliwo w zupełnie innych cenach. Są to stawki zarówno dużo wyższe, ale i sporo niższe. „Wciąż utrzymują się duże różnice w cenach paliw na poszczególnych stancjach i to nawet w ramach jednej sieci” – zauważają analitycy BM Reflex. „Niezależnie od rodzaju paliwa, sięgają one nawet 60 groszy na litrze” – podkreślają.

Paliwa będą droższe przed świętami
fot. freepik.com – irenemiller

Paliwo i ropa w górę

Z obserwacji rynku przez ekspertów BM Reflex, niestety nie płyną optymistyczne wieści dla kierowców. „Sądząc po skali dokonywanych stopniowo zmian, wzrost cen autogazu będzie kontynuowany także w przyszłym tygodniu” – przewidują Urszula Cieślak i Rafał Zywert. „W przypadku benzyny i diesla, po wzroście cen hurtowych od 13 stycznia, a zwłaszcza w sytuacji dalszych podwyżek, w pierwszym tygodniu ferii zimowych na stacje mogą wrócić kilkugroszowe podwyżki cen” – prognozują.

Pesymistyczne nastroje potęguje sytuacja na rynkach międzynarodowych. W skali tygodnia ropa Brent podrożała o ponad 5 dolarów za baryłkę. W piątek ceny marcowej serii kontraktów na ropę Brent utrzymywały się w rejonie 85 USD/bbl. Wpływ na to ma m.in. zniesienie twardych lockdownów w Chinach. Konsekwencją tego jest zwiększenie popytu u największego na świecie importera tego surowca. Warto zauważyć, że jednocześnie złotówka cały czas utrzymuje się na dość niskim poziomie (ok. 4,33 PLN = 1 USD).

Ceny ropy spadają
fot. freepik.com – teppakorn

Źródło: www.reflex.com.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News