Od poniedziałku już nie można tak płacić za paliwo. Zmiany obejmą wszystkie stacje w Polsce. Oto co się dokładnie zmienia

Od poniedziałku już nie można tak płacić za paliwo. Zmiany obejmą wszystkie stacje w Polsce. Oto co się dokładnie zmienia

Paliwo będzie w innej cenie

Podaj dalej

Nowy tydzień przyniesie ważne zmiany na stacjach paliw w całej Polsce. Kierowcy już nie zapłacą za diesel, benzynę lub LPG tak jak dotychczas. Choć ceny paliw nie rozpieszczają zmotoryzowanych, to analitycy Biura Maklerskiego Reflex mają dla nich dość dobre wieści.

Spadek poziomu hurtowych cen paliw na rynku krajowym notowany po 25 stycznia, wpływa na wyhamowanie podwyżek cen paliw na stacjach. Z danych BM Reflex wynika, że obecnie za benzynę 95-oktanową płacimy średnio 6,69 zł/l. To o 4 gr/l więcej niż tydzień temu. O 3 gr/l w górę poszła cena benzyny 98-oktanowej. Żadnej zmiany nie odnotowano w cenie oleju napędowego, który wciąż kosztuje średnio 7,66 zł/l. Drożejący od początku roku autogaz tym razem zanotował 2-groszową podwyżkę do poziomu 3,22 zł/l.

benzyna diesel paliwo ceny paliw ropa naftowa
fot. freepik.com – pakete

Tak! Już tak dużo nie zapłacimy za paliwo

„Choć benzyna w hurcie w stosunku do początku stycznia jest jeszcze o 20 gr droższa, to i tak tańsza niż w połowie miesiąca” – zauważają Urszula Cieślak i Rafał Zywert, eksperci BM Reflex. „Z kolei diesel jest najtańszy od początku roku. Korekty z ostatniego tygodnia oraz to, że jest jeszcze miejsce na spadek w hurcie, dają szanse na spadki cen także w detalu. Większe w przypadku diesla niż benzyny” – zaznaczają.

„W obecnej sytuacji, przy odbudowanych zapasach diesla na rynku ARA, wejście w życie embarga na import rosyjskich produktów naftowych nie musi oznaczać automatycznych podwyżek cen paliw na stacjach” – uważają analitycy BM Reflex. „Rzeczywisty jego wpływ na rynek poznamy za kilka, a może nawet za kilkanaście tygodni” – twierdzą.

Ile paliwo będzie kosztować od 1 stycznia?
fot. freepik.com – irenemiller

Tańsza ropa naftowa

Ceny kwietniowej serii kontraktów kończą tydzień poniżej poziomu 80 dolarów za baryłkę. W skali tygodnia ropa Brent potaniała o ok. 7 USD/bbl. Notowania diesla na rynku ARA potaniały w skali tygodnia o 91 dolarów za tonę, natomiast benzyn o 67 USD/t.

Źródło: www.reflex.com.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News