Od poniedziałku ceny paliw w Polsce będą jednak zupełnie inne! Oto ile naprawdę zapłacimy za diesel, benzynę i LPG [RAPORT]

Od poniedziałku ceny paliw w Polsce będą jednak zupełnie inne! Oto ile naprawdę zapłacimy za diesel, benzynę i LPG [RAPORT]

Od poniedziałku inne ceny paliw

Podaj dalej

Po tym jak w ciągu tygodnia drastycznie podrożał diesel, wielu ekspertów przewidywało dalszy wzrost cen tego paliwa. Jednak najnowszy raport Biura Maklerskiego Reflex przynosi rewolucyjne informacje. Od poniedziałku ceny paliw nie będą wyższe, a nawet jest szansa na spadki!

Paliwo w Polsce będzie tanieć!

„W ciągu ostatnich dwóch tygodni diesel na stacjach zdrożał średnio o 64 grosze na litrze” – podsumowują Urszula Cieślak i Rafał Zywert z BM Reflex. „W najbliższych dniach dalszych podwyżek nie będzie. Co więcej, pogłębienie spadków cen na rynku hurtowym powinno skutkować obniżkami cen na stacjach. Niewykluczone, że na koniec przyszłego tygodnia ceny zarówno benzyn, jak i oleju napędowego będą niższe” – prognozują.

„Warto podkreślić, że na wybranych stacjach dalej będzie można korzystać z promocji, które pozwolą obniżyć koszty tankowania” – przypominają eksperci. „Uspokojenie sytuacji w hurcie pozwoli uniknąć dalszych podwyżek na stacjach. Jednak w sytuacji ponownego wzrostu cen paliw gotowych na rynku ARA i osłabienia złotego wobec dolara, znowu będzie drożej” – ostrzegają.

benzyna diesel ceny paliw tankowanie
fot. freepik.com – irenemiller

Ile kosztują diesel, benzyna i LPG?

Z danych BM Reflex wynika, że obecnie benzyna Pb95 kosztuje średnio 6,64 zł/l, a Pb98 7,56 zł/l. Oznacza to, że obie odmiany podrożały tylko 1 grosz na litrze. Aż 25-groszową podwyżkę odnotowano w przypadku oleju napędowego, bo diesel kosztuje już 7,74 zł/l. Średnia ogólnopolska cena LPG to 3,18 zł/l, czyli o 1 gr mniej niż przed tygodniem. W drugiej połowie tygodnie zapowiadane spadki, o ile wystąpią, będą raczej niewielkie.

„W porównaniu do września 2021 r. największy wzrost notujemy dla oleju napędowego” – przypominają analitycy BM Reflex. „Litr diesla kosztuje dzisiaj 2,28 zł więcej niż przed rokiem (+42%). Za litr benzyny i autogazu płacimy więcej o ok. 15–16%, czyli odpowiednio o 92 i 40 groszy na litrze” – wyliczają.

Oczy zwrócone na OPEC+

„Ceny październikowej serii kontraktów na ropę naftową Brent po spadku w rejon 92 dolarów za baryłkę, powróciły w piątek w okolice 94 USD/bbl” – wskazują Cieślak i Zywert. „W skali tygodnia ropa naftowa potaniała 5 USD/bbl. Rynek w dalszym ciągu rozdarty jest między ryzkiem podażowym a recesyjnym. Oczekiwania dalszego, agresywniejszego zacieśniania polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny i amerykański Fed (System Rezerwy Federalnej) rynek odbiera jako zagrożenie dla utrzymania tempa wzrostu gospodarczego, a co za tym idzie popytu na paliwa” – wyjaśniają.

Kolejne rezerwy ropy trafiają na rynek
fot. freepik.com – feepikcontributorthailand

„Z drugiej strony może to być jeden z argumentów dla OPEC+ w kwestii decyzji zmniejszenia limitów produkcji” – zauważają eksperci. „Najbliższe spotkanie OPEC+ zaplanowane jest na 5 września. Konsensus rynkowy zakłada decyzję o utrzymaniu w październiku limitów produkcji na niezmienionym poziomie. OPEC+ może zakomunikować rynkowi swoją gotowość do cięć produkcji w przyszłości” – dodają.

Źródło: www.reflex.com.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News