Od nowego tygodnia w całej Polsce już nie kupimy paliwa jak dotychczas! Oto jak kierowcy będą zmuszeni dokonywać płatności na stacjach

Od nowego tygodnia w całej Polsce już nie kupimy paliwa jak dotychczas! Oto jak kierowcy będą zmuszeni dokonywać płatności na stacjach

co będzie z paliwami na stacjach

Podaj dalej

Nowy tydzień raczej nie wprawi w świetny nastrój sporej liczby kierowców w Polsce. Na stacjach paliw w całym kraju płatności za paliwo dokonamy zupełnie inaczej. Jak to będzie wyglądało i dlaczego do tego doszło, wyjaśnił w nowym wideo komentarzu znany ekspert portalu e-petrol.pl.

„Mijające dni to czas sporych zawirowań medialnych wokół rynku paliwowego, bo zobaczyliśmy niebagatelną zmianę w hurcie” – przypomina dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw e-petrol.pl. „Spadki o blisko 800 zł zakończyły 2022 r. w cennikach hurtowych naszych operatorów paliwowych. To pozwoliło płynnie przejść z cenami ubiegłorocznymi w 2023 r., w którym mamy już zdecydowanie wyższą stawkę VAT-owską. Wynosi ona 23 proc. zamiast wcześniejszych 8 proc. w ramach wprowadzonej tarczy antyinflacyjnej. Mamy też nową akcyzę, nową opłatę paliwową i to wszystko mogło się odbić na cenach paliw na krajowym rynku” – dodaje.

Jak zmieniły się ceny paliwa po nowym roku?

„Odbiło się jedynie śladowo, bo w tej chwili średnia cena benzyny jest na poziomie 6,57 zł/l” – zauważa ekspert. „Jest o 4 gr wyższa niż przed tygodniem. W przypadku diesla mamy zmianę o 3 gr do poziomu 7,69 zł/l. Dużo bardziej znacząca jest zmiana w autogazie. Tutaj mamy podwyżkę aż o 12 gr do poziomu 3,03 zł/l” – wylicza.

„Tu właśnie widać już zdecydowanie mocniejszą zmianę, związaną z nowymi stawkami podatkowymi” – podkreśla dr Jakub Bogucki. „Nie ma tutaj takiej wyjściowej ceny hurtowej, którą można by było tak radykalnie obniżyć, jak miało to miejsce w przypadku rynku paliw tradycyjnych” – tłumaczy.

Paliwa tańsze od 5 grudnia
fot. freepik.com – irenemiller

Kierowcy będą zmuszeni dokonywać wyższych płatności

„Jeśli chodzi o perspektywy na najbliższe dni, to nie spodziewamy się znaczących zwyżek poziomów cen” – zapowiada analityk. „Natomiast pewna korekta w górę jest możliwa, kilkugroszowa, jeśli chodzi o benzynę 95-oktanową. Ta ulokuje się w przedziale 6,55-6,66 zł/l. W przypadku diesla to ceny z przedziału 7,63-7,77 zł/l będą dominować na większości stacji” – twierdzi.

„W przypadku autogazu, tutaj właśnie dalszy ciąg podwyżek jest niestety mocno prawdopodobny” – ostrzega ekspert. „Już pewnie nie tak znaczący jak w poprzednim tygodniu, ale ceny z przedziału 3,07-3,18 zł/l będą na wielu stacjach zapewne widoczne” – prognozuje.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News