Od nowego tygodnia stacje paliw podwyższą opłaty kierowcom, którzy płacą mniejsze rachunki! Brak podwyżek tylko dla wydających dużo

Od nowego tygodnia stacje paliw podwyższą opłaty kierowcom, którzy płacą mniejsze rachunki! Brak podwyżek tylko dla wydających dużo

Stacje paliw podwyższą ceny

Podaj dalej

Wydatki na paliwo stanowią często dużą część domowego budżetu i wygląda na to, że ten udział tylko wzrośnie. Od nowego tygodnia kierowcy, którzy zazwyczaj wydają najmniej na paliwo, będą musieli płacić dużo więcej. O tym co się dzieje na rynku paliw i jakie czekają nas zmiany, opowiedziała w wideo komentarzu znana ekspertka portalu e-petrol.pl.

Ile już trzeba płacić na stacjach paliw?

„W drugim tygodniu stycznia 2023 r. na stacjach widzimy zaskakujące zmiany cen benzyny Pb95 oraz oleju napędowego” – zwraca uwagę Magdalena Robak, analityk rynku paliw e-petrol.pl. „Potaniały one o grosz i dzisiaj średnio za litr tych paliw kierowcy płacą 6,56 zł/l i 7,68 zł/l. Jeśli chodzi o autogaz, od początku roku w związku ze zmianą VAT-u, akcyzy i opłaty paliwowej paliwo to podrożało już o 22 gr, a tylko w ciągu ostatniego tygodnia o 10 gr. Aktualnie za litr LPG kierowcy płacą 3,13 zł” – wylicza.

„Na giełdzie w Londynie ropa naftowa drożeje” – zauważa ekspertka. „Cena baryłki surowca zbliża się do poziomu 85 dolarów. Jest to spowodowane m.in. otwarciem się Chin i odejściem przez nie od polityki zero covid. To oznacza oczywiście większą mobilność Chińczyków oraz w perspektywie krótkoterminowej zwiększony popyt na ropę i paliwa. Wzrostom cen ropy nie zaszkodził nawet odczyt amerykańskiego Departamentu Energii. Wynika z niego, że w ostatnim tygodniu o imponujące 19 mln baryłek wzrosły zapasy ropy w amerykańskich magazynach” – dodaje.

Podwyżki dla tankujących najmniej

Niestety wraz z początkiem nowego tygodnia sytuacja na rynku mocno uderzy w kierowców, którzy z założenia wydają najmniej na stacjach. Chodzi oczywiście o użytkowników aut na LPG, ponieważ wspomniane wcześniej wzrosty cen jeszcze się nie zakończyły. Co prawda autogaz nadal będzie dużo tańszy od benzyny i diesla. Jednak o wydawaniu na niego tyle, co pod koniec zeszłego roku, można już zapomnieć.

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik.com

„Prognozy e-petrol.pl na trzeci tydzień stycznia zakładają stabilizację cen benzyn oraz oleju napędowego na obecnych poziomach” – zapowiada Magdalena Robak. „Natomiast w przypadku autogazu przewidujemy, że w dalszym ciągu będą na stacjach podwyżki. Będą to podwyżki wyraźne. Ich skala może wynieść nawet 10 gr na litrze” – prognozuje.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News