Od nowego tygodnia Polacy będą musieli płacić za paliwo już tylko tak. Oto jakie dokładnie zmiany wprowadzą wszystkie stacje

Od nowego tygodnia Polacy będą musieli płacić za paliwo już tylko tak. Oto jakie dokładnie zmiany wprowadzą wszystkie stacje

Za paliwo zapłacimy sporo mniej

Podaj dalej

Coraz więcej wskaźników każe oczekiwać dużych zmian na stacjach paliw w całej Polsce. Od nowego tygodnia kierowcy nie zatankują już benzyny i diesla tak jak w tym tygodniu. Stawki zmienią się znacząco w dół, a o tym dlaczego tak się stanie, wypowiedziała się znana ekspertka portalu e-petrol.pl.

„W połowie marca na stacjach paliw w Polsce tanieje olej napędowy” – zauważa Magdalena Robak, analityk rynku paliw e-petrol.pl. „Wprawdzie od ostatniego tygodnia jego cena spadła zaledwie o 2 gr do poziomu 7,07 zł/l. Natomiast diesel jest na stacjach najtańszy od roku. Pozostałe paliwa, czyli benzyna Pb95 oraz autogaz kosztują tyle samo, co przed tygodniem. Za benzynę kierowcy płacą 6,71 zł/l, a za LPG 3,19 zł/l” – wylicza.

Paliwo będzie tanieć
fot. freepik.com – user16172657

Dlaczego ropa tak nagle potaniała?

„Na rynku naftowym ropa rozpoczęła z wysokiego poziomu ok. 83 dolarów za baryłkę” – przypomina ekspertka e-petrol.pl. „Potem nastąpił gwałtowny spadek cen do poziomu ok. 73 dolarów, który był spowodowany poważnymi kłopotami sektora bankowego. Można tutaj wymienić zbakrutowanie banku Silicon Valley oraz kłopoty z wypłacalnością banku Credit Suisse” – tłumaczy.

W czwartek doszło jednak do ożywienia, ponieważ ropa chwilowo zdrożała do poziomu ok. 75 USD/bbl. „To można tłumaczyć uspokojeniem sytuacji na rynku po spotkaniu przedstawicieli Rosji i Arabii Saudyjskiej” – uważa Magdalena Robak. Ostatecznie piątkowa sesja na giełdzie w Londynie zamknęła się z notowaniami na poziomie 72,67 USD/bbl.

Tyle dokładnie zapłacimy za paliwo

„Jeśli chodzi o prognozy cenowe na kolejny tydzień marca, e-petrol.pl przewiduje, że stabilne pozostaną ceny LPG” – zapowiada analityk e-petrol.pl. „Natomiast widzimy przestrzeń do obniżek dla benzyny Pb95 oraz oleju napędowego. W przypadku benzyny spodziewamy się obniżek 5-groszowych. Natomiast dla diesla będą to większe obniżki, bo nawet o 10 groszy. Już na coraz większej liczbie stacji kierowcy będą widzieć ceny tego paliwa poniżej 7 zł/l” – prognozuje.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News