Od nowego tygodnia nie będzie się dało patrzeć na ceny paliw w Polsce! Tyle naprawdę będzie już trzeba wydawać na diesel, benzynę i LPG

Od nowego tygodnia nie będzie się dało patrzeć na ceny paliw w Polsce! Tyle naprawdę będzie już trzeba wydawać na diesel, benzynę i LPG

paliwo ceny paliw benzyna diesel kursy walut ropa naftowa

Podaj dalej

Mijający tydzień kierowcy w Polsce mogą zapamiętać jako najtańszy w tym miesiącu. Wraz z początkiem nowego tygodnia rozpocznie się fala podwyżek, która potrwa do końca stycznia. Z najnowszego wideo komentarza e-petrol.pl dowiadujemy się, co tak naprawdę jest przyczyną nadchodzących wzrostów cen.

Niskie ceny paliw już za nami

„Połowa stycznia przynosi pozytywne zaskoczenie na stacjach w postaci obniżek cen paliw” – ocenia Grzegorz Maziak, analityk rynku paliw e-petrol.pl. „Najmocniej potaniał olej napędowy, bo tutaj przecena wyniosła 5 gr/l paliwa. Średnio za litr diesla płacimy 7,63 zł/l. Jest to najniższa cena od października ubiegłego roku” – zauważa.

„O 2 gr w dół poszła cena 95-oktanowej benzyny, bo do poziomu 6,54 zł/l” – wylicza ekspert. „Z tej spadkowej tendencji wyłamał się jedynie autogaz, ale tutaj zmiana to tylko 1 gr w górę do poziomu 3,14 zł/l. Biorąc pod uwagę zmiany podatkowe, jakie dotknęły LPG na początku roku, ta cena i tak wydaje się być umiarkowanie wysoka” – przyznaje.

„Natomiast jeżeli patrzymy na prognozę na nadchodzące dni, tutaj tak optymistycznych wiadomości nie mamy” – przestrzega Grzegorz Maziak. „Na rynku hurtowym paliwa drożeją, co jest m.in. skutkiem drożejącej na światowych giełdach ropy. Już za 3 tygodnie wchodzi w życie unijne embargo na import paliw z Rosji. Stąd na stacjach w drugiej połowie stycznia spodziewamy się podwyżek” – zapowiada.

O ile drożej będziemy płacić za paliwo?

„Te [podwyżki], które zobaczymy w nadchodzącym tygodniu będą jeszcze umiarkowane” – prognozuje analityk e-petrol.pl. „Raczej zobaczymy odwrócenie tego, co wydarzyło się w ostatnich dniach, czyli kilkugroszowy wzrost cen oleju napędowego i benzyn. Nieznacznie drożeć może nadal autogaz, a to właśnie m.in. skutek wysokich cen ropy na światowych giełdach. Tam w ostatnich dniach znowu mieliśmy nowe, tegoroczne rekordy powyżej poziomu 87 dolarów za baryłkę ropy brent. […] Jest to drugi wzrostowy tydzień z rzędu. Tym samym umacnia te niekorzystne dla kierowców tendencje związane z wchodzącym w życie unijnym embargo na paliwa z Rosji” – dodaje.

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – BillionPhotos

Jak wskazuje e-petrol.pl, w dniach 23-29 stycznia średnia cena benzyny 95-oktanowej ma osiągnąć pułap 6,52-6,64 zł/l. Z kolei benzyna 98-oktanowa powinna kosztować 7,29-7,41 zł/l. Diesel prawdopodobnie ulokuje się gdzieś w przedziale 7,61-7,73 zł/l. Natomiast za LPG będziemy płacić ok. 3,10-3,19 zł/l.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News