Od nowego tygodnia nie będzie już można tak kupić paliwa na stacjach w Polsce. Oto jak kierowcy muszą teraz zapłacić za tankowanie

Od nowego tygodnia nie będzie już można tak kupić paliwa na stacjach w Polsce. Oto jak kierowcy muszą teraz zapłacić za tankowanie

Paliwo będzie trochę tańsze

Podaj dalej

Kolejny tydzień przyniesie kierowcom w Polsce ważne zmiany na stacjach paliw. Okazuje się, że nie będzie już można kupować paliwa tak jak w mijającym tygodniu. Płacenie za diesel, benzynę i LPG wyraźnie się zmieni, ale nie powinien być to powód do zmartwień. O szczegółach zmian jakie zaszły oraz jakie dopiero zajdą opowiedziała w wideo komentarzu znana ekspertka portalu e-petrol.pl.

Paliwo w coraz przystępniejszych cenach

„Na początku lutego na stacjach paliw wyraźnie potaniał olej napędowy” – zauważa Magdalena Robak, analityk rynku paliw e-petrol.pl. „Obniżki cen tego paliwa zapowiedział Orlen i zareagowali na to też inni operatorzy rynku detalicznego. W efekcie tego tankowanie diesla jest dzisiaj tańsze w porównaniu do sytuacji znanej sprzed tygodnia o 11 gr/l. Dziś za litr oleju napędowego 7,54 zł” – wskazuje.

Po ile paliwo po świętach?
fot. freepik.com – irenemiller

„Od ubiegłego tygodnia stabilna pozostaje nam cena benzyny 95-oktanowej, która nadal wynosi 6,68 zł/l” – informuje ekspertka e-petrol.pl. „Po 5 tygodniach podwyżek spadła również cena autogazu. Jednak przecena jest niewielka, bo wynosi 2 gr i w sprzedaży detalicznej to paliwo oferuje się przeciętnie po 3,23 zł/l” – wylicza.

Co się stało z cenami ropy?

„Pierwsza połowa nowego tygodnia przyniosła na giełdzie w Londynie podwyżki cen ropy naftowej” – mówi Magdalena Robak. „Były one spowodowane głównie problemami podażowymi, związanymi z trzęsieniem ziemi w Turcji i problemami technicznymi jednego z norweskich złóż. W czwartek natomiast doszło do przeceny, bo cena ropy znalazła się w obszarze ok. 84 dolarów za baryłkę. Było to związane z informacjami o wzroście zapasów ropy w amerykańskich magazynach” – wyjaśnia.

„Okazało się również, że uszkodzenia infrastruktury w Turcji nie są tak duże jak na początku się spodziewano” – przyznaje analityk e-petrol.pl. „Dodatkowym, bardzo istotnym czynnikiem jest również to, że wydaje się, że Europa jest dobrze przygotowana, jeśli chodzi o zapasy paliw gotowych. Dobrze przygotowana na obowiązujący już (od 5 lutego – przyp. red.) zakaz importu paliw gotowych z Rosji” – dodaje.

Ile będzie kosztować diesel, benzyna i LPG?

„Z najnowszych prognoz e-petrol.pl na nadchodzący tydzień wynika, że mamy szansę na dalsze obniżki cen paliw na stacjach” – zapowiada ekspertka e-petrol.pl. „Przy czym, w przypadku benzyn spodziewamy się obniżek 2-, 3-groszowych. Jeżeli chodzi o diesla to tutaj wyniosą one ok. 5-7 gr/l tego paliwa. Natomiast, jeśli chodzi o autogaz, przecena może wynieść ok. 2 gr/l” – prognozuje.

Paliwa będą droższe przed świętami
fot. freepik.com – irenemiller

Jak przedstawił e-petrol.pl, spodziewany zakres cen dla benzyny 95-oktanowej wyniesie 6,60-6,71 zł/l. Z kolei 98-oktanowa odmiana tego paliwa powinna kosztować mniej więcej 7,27-7,40 zł/l. Cena diesla ulokuje się gdzieś w przedziale 7,44-7,56 zł/l. Natomiast średnia cena LPG ukształtuje się na średnim poziomie 3,17-3,25 zł/l.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News