W tym miesiącu niektóre stacje paliw w Polsce przywitały kierowców zaskakująco niski cenami. Diesel w cenie poniżej 7 zł/l spotyka się na niektórych stacjach dyskontowych w różnych częściach kraju. Czy takie ceny zacznie stosować też większość operatorów? Rzeczywistą sytuację w nowym wideo komentarzu dobrze wyjaśnił znany ekspert portalu e-petrol.pl.
„Początek marca na rynku paliw w Polsce przynosi obniżki” – stwierdza Grzegorz Maziak, analityk rynku paliw e-petrol.pl. „Tanieją paliwa na stacjach. Najmocniej, aż o 14 gr potaniał olej napędowy, bo do poziomu 7,14 zł/l. 3-groszową obniżkę odnotowaliśmy w przypadku benzyny 95-oktanowej do poziomu 6,69 zł/l. Tanieje też autogaz, tutaj obniżka też jest wyraźna, 6-groszowa do poziomu 3,19 zł/l” – wylicza.
Czy diesel poniżej 7 zł/l będzie normalnością?
„Przecena w przypadku diesla, zwłaszcza tak duża, jest zaskoczeniem” – przyznaje ekspert e-petrol.pl. „Szczególnie, że widzimy stacje, które sprzedają to paliwo poniżej poziomu 7 zł/l. Jednak jest też sporo obiektów, które wyceniają olej napędowy na 20-kilka groszy więcej. Stąd ta średnia 7,14 zł/l. Taki trend z cenami diesla poniżej 7 zł raczej się nie upowszechni w najbliższym czasie, bo na ten moment jest to granica opłacalności sprzedaży detalicznej oleju napędowego” – podkreśla.
„Na rynku hurtowym w ostatnim czasie widzimy raczej stabilizację” – ocenia Grzegorz Maziak. „Aktualnie notowania paliw są zbliżone do poziomów, jakie widzieliśmy pod koniec lutego tego roku, więc ta przestrzeń do obniżek wydaje się już ograniczona. Szczególnie, że detaliści dużą część swojej marży już oddali, więc jest tam mało miejsca do tego, aby ceny jeszcze spadały. Natomiast niewielkie, może 2-3 groszowe korekty są jeszcze możliwe w nadchodzącym tygodniu” – prognozuje.

Ile paliwo będzie kosztować po weekendzie, a jak przedstawia się to w dłuższej perspektywie?
Jak przewidują eksperci e-petrol.pl, w dniach 6-12 marca średnia cena za diesel powinna ukształtować się w przedziale 7,05-7,18 zł/l. Z kolei benzyny powinny kosztować średnio 6,61-6,72 zł/l w przypadku Pb95 oraz 7,34-7,45 zł/l w przypadku Pb98. W kontekście autogazu, oczekuje się, że LPG będzie oferowane średnio po 3,14-3,21 zł/l.
„W dłuższej perspektywie, jeżeli patrzymy na to, co dzieje się na rynku światowym, to tam tych pozytywnych sygnałów dla kierowców w ostatnim czasie nie ma zbyt wiele” – przyznaje analityk e-petrol.pl. „Ropa naftowa drożała w ostatnich dniach. W końcówce poprzedniego tygodnia notowania ropy brent zbliżyły się do poziomu 80 dolarów, a aktualnie bliżej są 85-ciu. Ale mamy niewielkie umocnienie złotówki w relacji do dolara, co trochę niweluje te negatywne skutki zmian na rynkach naftowych. Natomiast ta sytuacja powoduje, że przestrzeń do obniżek na detalicznym rynku paliw w Polsce jest już praktycznie nieobecna” – dodaje.