Od lutego tylko w ten sposób można kupić taniej paliwo na stacji w Polsce. Oto jak nie przepłacić tankując diesel, benzynę lub LPG

Od lutego tylko w ten sposób można kupić taniej paliwo na stacji w Polsce. Oto jak nie przepłacić tankując diesel, benzynę lub LPG

paliwo tankowanie błąd kierowca samochód złe

Podaj dalej

Poczatek lutego nie przywitał kierowców w Polsce zbyt ciepło. Nie chodzi jedynie o temperatury, ale i o ceny paliw na stacjach. Wyraźne podwyżki drenują portfele Polaków, ale wciąż jest możliwość, aby zatankować diesel, benzynę lub LPG w starej, niższej cenie. Dla każdego z tych paliw, metoda jest nieco inna.

Z pewnością ceny paliw w Polsce przerażają wielu kierowców. Z danych e-petrol.pl, że względem ubiegłego tygodnia strasznie podrożała benzyna 95-oktanowa. Za Pb95 płacimy średnio o 9 gr na litrze więcej, czyli 6,68 zł/l. 5-groszowe podwyżki odnotowano w przypadku benzyny 98-oktanowej (7,39 zł/l) oraz LPG (3,25 zł/l). Najmniejsze wahania cen są na oleju napędowym, bo diesel w tydzień podrożał tylko o 3 grosze na litrze. Obecnie płaci się za niego średnio 7,65 zł/l.

Diesel, benzyna, LPG drożej
fot. freepik.com – Rawf8.com

Gdzie paliwo zatankujemy najtaniej?

Takie stawki to cios dla portfeli kierowców, ale na szczęście wciąż jest możliwość zatankować paliwo taniej. W przypadku benzyny najlepszym sposobem jest wybranie się do województwa łódzkiego. Jak wskazuje e-petrol.pl, na tamtejszych stacjach Pb95 kosztuje średnio 6,62 zł/l, a nawet mniej. To niemal tyle samo, co średnia ogólnopolska tydzień temu (6,59 zł/l). W porównaniu do obecnej średniej to różnica 6 gr/l i aż 12 gr/l względem cen na Opolszczyźnie (6,74 zł/l).

Jednak chcąc zatankować najtańszy olej napędowy, trzeba już pojechać do województwa warmińsko-mazurskiego. Tam diesel kosztuje średnio tylko 7,56 zł/l, czyli mniej niż ubiegłotygodniowa średnia ogólnopolska (7,62 zł/l). Różnica względem tej aktualnej to aż 9 gr/l, ale porównując ją ze stawką w woj. opolskim (7,72 zł/l) to zróżnicowanie sięga aż 16 gr/l.

Benzyna 50 gr na litrze
fot. freepik.com – irenemiller

Do jeszcze innego regionu trzeba się wybrać, jeśli potrzebujemy najtańszego autogazu. Z danych zebranych przez e-petrol.pl wynika, że LPG najtańsze jest teraz w woj. mazowieckim. Za to paliwo płaci się tam 3,17 zł/l, czyli 8 gr/l mniej od średniej z całego kraju. Szczęście w nieszczęściu, że takiego odchylenia od średniej nie ma w drugą stronę, bo najdroższe LPG spotkamy w Małopolsce (3,29 zł/l). To 12 gr/l więcej niż zazwyczaj na stacjach w woj. mazowieckim.

Ten miesiąc wcale nie musi być taki drogi

Oczywiście, niemal w każdym województwie da się znaleźć stacje z cenami dyskontowymi. Jednak zwłaszcza w najdroższych regionach bywa to wyjątkowo trudne. Jedno jest pewne, kto dobrze szuka, ten na pewno znajdzie paliwo w cenie poniżej średniej. Kierowcy nie powinni też tracić nadziei, bo luty wcale nie musi stać pod znakiem droższego paliwa. Od mniej więcej tygodnia diesel i benzyna tanieją w hurcie. W dalszej części miesiąca może się to przełożyć na spadki cen detalicznych.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News