Od kiedy kierowcy nie będą mogli odmówić przyjęcia mandatu? Są nowe informacje o kontrowersyjnym projekcie

Od kiedy kierowcy nie będą mogli odmówić przyjęcia mandatu? Są nowe informacje o kontrowersyjnym projekcie

Podaj dalej

Na początku roku politycy PiS wywołali burzę po tym jak opublikowano projekt noweli ustawy „Kodeks postępowania w sprawach wykroczenia”. W jego myśl, obywatele straciliby prawo odmowy przyjęcia mandatu. Od kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Dlaczego nowe przepisy budzą kontrowersje?

Projekt zmian miał być m.in. batem na piratów drogowych, którzy potrafią przez długi czas odwlekać karę za swoje wykroczenia. Nierzadko unikają w ogóle odpowiedzialności. Jednak wiele osób obawiało się nadużyć ze strony policji. Co więcej, przewidziany obowiązek zapłaty mandatu w ciągu 7 dni, mimo odwołania, doprowadził niektórych do szału.

Kierowcy nie będą mogli odmówić przyjęcia mandatu
fot. Komenda Miejska Policji w Zabrzu

Doszłoby zatem do sytuacji, w której wykonuje się karę, pomimo braku prawomocnego zakończenia postępowania o czyn, za który została ona nałożona„. Opinię o takiej treści przesłał do Sejmu Sąd Najwyższy. W dokumencie z 15 lutego 2021 r. SN zaznaczył, że projekt budzi wątpliwości co do jego zgodności z konstytucją.

Kiedy koniec możliwości odmowy przyjęcia mandatu?

Zamieszanie wokół tej sprawy prawdopodobnie odwlekło wejście w życie kontrowersyjnego prawa. Mało tego, źródła Onetu w PiS twierdzą, że „sprawa umarła”. Podobne głosy dochodzą od posłów Porozumienia. W tej sprawie oficjalnie trwają rozmowy z koalicjantami, między którymi dochodzi do tarć na wielu płaszczyznach. Zresztą projekt nie trafił pod obrady ostatniego posiedzenia Sejmu, i próżno go szukać także w planie tego przyszłotygodniowego.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News