Od dziś w całej Polsce zmienia się system sprzedaży paliwa. Kierowcy muszą go poznać, żeby kupić diesel, benzynę lub LPG [WYJAŚNIAMY]

Od dziś w całej Polsce zmienia się system sprzedaży paliwa. Kierowcy muszą go poznać, żeby kupić diesel, benzynę lub LPG [WYJAŚNIAMY]

benzyna diesel lpg ceny paliw paliwo

Podaj dalej

1 stycznia 2023 r. to dzień sporych zmian dla kierowców, bowiem sporo nowości czeka na stacjach paliw. Na tego rodzaju obiektach w całej Polsce zmienia się system sprzedaży paliwa. Kierowcy dokonają zakupów na zupełnie nowych zasadach, dlatego warto już teraz się z nimi zaznajomić.

W związku z nowym systemem kierowców oczywiście interesują przede wszystkim koszty. Z danych Biura Maklerskiego Reflex wynika, że miniony rok zakończyliśmy ze średnią ceną benzyny 95-oktanowej na poziomie 6,54 zł/l. To o 1 gr na litrze więcej niż tydzień temu. Bez zmian pozostała stawka za benzynę 98-oktanową, która kosztuje średnio 7,24 zł/l. O symbolicznego grosza na litrze podrożał za to diesel do poziomu 7,65 zł/l. Z kolei autogaz utrzymał się na tym samym poziomie, bo LPG kosztuje średnio 2,95 zł/l.

diesel, benzyna, LPG taniej od 1 stycznia
fot. freepik.com – irenemiller

Jak nowy system wpłynie na ceny paliwa?

Od 1 stycznia 2023 r. w życie wchodzi nowy system rozliczeń na stacjach paliw. Czy zatem w nowym roku uda się tankować za tyle, co w końcówce 2022 r.? „To pytanie, w sytuacji wzrostu podatków, pozostaje zasadne” – podkreślają Urszula Cieślak i Rafał Zywert, eksperci BM Reflex. „Od 1 stycznia wzrosną akcyza i opłata paliwowa odpowiednio o ok. 14 gr/l benzyny i o 10 gr/l diesla. Stawka podatku VAT powróci do poziomu 23 proc. Te zmiany mogłyby wskazywać, że przed nami skokowy wzrost cen paliw” – zauważają.

„Jednak uwzględniając zapewnienia składane przez rządzących, że zrobią wszystko, aby kierowcy nie odczuli wpływu 23 proc. podatku VAT, jest realna szansa na utrzymanie cen paliw na większości stacji na poziomie z końca roku” – twierdzą analitycy BM Reflex. „Nie można jednak wykluczyć, że na części stacji ceny będą rosły, ale nie mówimy o wzroście odpowiadającym równowartości wyższego VAT-u. Tu ceny detaliczne mogą rosnąć o 25-35 groszy na litrze, a w skali całego kraju pierwszy tydzień stycznia może przynieść podwyżki średnio do kilku/kilkunastu groszy na litrze” – prognozują.

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – natalia.g

„Podsumowując niełatwy rok, zdominowany głównie przez wojnę w Ukrainie, trzeba być przygotowanym, że w nadchodzącym roku ceny paliw na stacjach będą pozostawały wysokie” – ostrzegają Cieślak i Zywert. „Szanse na powrót do poziomu sprzed wojny w Ukrainie pozostają małe. W 2022 roku średnioroczne ceny wszystkich paliw były wyższe niż w poprzednim 2021 r. Najmniejszy wzrost odnotowaliśmy dla autogazu i benzyny Pb95. Odpowiednio o 21 i 22 proc. (+0,57 zł/l i 1,21 zł/l). Benzyna Pb98 była droższa 27 proc. (1,52 zł/l), a olej napędowy o 34 proc. (1,86 zl/l)” – wyliczają.

Ropa Brent drożeje, rosyjska tanieje

W piątek, 30 grudnia ropa Brent w Londynie kosztowała rano 84 dolary za baryłkę, ale sesję zakończyła na poziomie 86 USD/bbl. Choć to wyraźna podwyższka w skali tygodnia, to ceny ropy Brent kończą 2022 r. na najniższym poziomie od połowy stycznia. „Średnioroczna cena spot ropy Brent ukształtowała się na poziomie ok. 102 USD/bbl wobec 71 USD/bbl w roku 2021” – wskazują eksperci BM Reflex.

Ceny ropy spadają
fot. freepik.com – teppakorn

Rosyjska ropa Urals FOB Rotterdam kosztuje ok. 45 USD/bbl wobec 76 USD/bbl przed rokiem. Aktualnie ropa rosyjska jest najtańsza od listopada 2020 r., kiedy świat zmagał się z drugą falą pandemii koronawirusa. „Cytowany przez rosyjską agencję TASS wicepremier Rosji stwierdził, że Europa jest głównym rynkiem zbytu dla rosyjskich produktów rafineryjnych i trudno aktualnie określić co mogłoby stanowić alternatywę dla rosyjskich paliw w dłuższym okresie” – zwracają uwagę analitycy BM Reflex. „W jego ocenie kilka krajów UE może ponownie starać się o wyłączenie z embarga na import rosyjskich paliw” – dodają. Unijny zakaz importu wraz z mechanizmem górnego pułapu cenowego wejdą w życie 5 lutego 2023 r.

Źródło: www.reflex.com.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News