Od dziś już nie będzie się dało tak kupować paliwa w Polsce. Oto gdzie jeszcze kierowcy mogą to zrobić "normalnie"

Od dziś już nie będzie się dało tak kupować paliwa w Polsce. Oto gdzie jeszcze kierowcy mogą to zrobić "normalnie"

benzyna diesel paliwo ceny paliwa

Podaj dalej

Wraz z początkiem nowego tygodnia kierowcy w Polsce muszą przygotować się na duże zmiany na stacjach paliw. Od dziś będzie ciężko, aby kupić diesel, benzynę lub LPG na dotychczasowych warunkach. Jednak są stacje w Polsce, które przez pewien czas będą w stanie oferować wszystko „normalnie”. Nie wiadomo tylko, jak długo będzie to możliwe.

Czy to się kierowcom podoba, czy nie – wszystko wskazuje na to, że ceny paliw pójdą w górę. Już od dziś wiele stacji w Polsce nie sprzeda paliwa po stawkach znanych z ubiegłego tygodnia. Z danych Biura Maklerskiego Reflex wynika, że ostatni weekend stycznia pożegnaliśmy z ceną 6,64 zł/l za benzynę 95-oktanową. W przypadku odmiany Pb98, średnia stawka wynosiła 7,36 zł/l. Natomiast diesel ulokował się na poziomie 7,65 zł/l. Z kolei średnia cena LPG dobiła do 3,20 zł/l.

benzyna diesel paliwo ceny paliw ropa naftowa
fot. freepik.com – LaRufi

Benzyna znowu mocno zdrożeje

Te wzrosty cen nie są niczym nadzwyczajnym, bowiem w rafineriach paliwa podstawowe są coraz droższe. Najszybciej zmiany odczuwają tankujący benzynę, którzy już ostatnio odczuli podwyżki o ok. 10 gr/l. Okazuje się, że to jeszcze nie koniec. „Podwyżki cen benzyn z rynku hurtowego w znacznym stopniu przeniosły się już na stacje paliw” – zauważają Urszula Cieślak i Rafał Zywert, eksperci BM Reflex. „Jednak dalej jest miejsce na podwyżki do 10 groszy na litrze w kolejnym tygodniu” – ostrzegają.

To sprawia, że „normalne” ceny w okolicach średniej spotkamy jedynie na obiektach oferujących stawki dyskontowe. O te łatwiej jest w niektórych regionach Polski, gdzie logistycznie dostawy są najłatwiejsze. W przypadku benzyny 95-oktanowej najtańsze jest województwo pomorskie i łódzkie. Tam Pb95 zatankujemy odpowiednio po 6,56 zł/l i 6,59 zł/l (ceny średnie). Z kolei absolutnie najtańsza benzyna 98-oktanowa jest w woj. warmińsko-mazurskie, bo po 7,08 zł/l. Nawet po wzrostach do 10 gr/l te stawki pozostaną względnie atrakcyjne na tle reszty kraju.

benzyna diesel promocja paliwo ceny paliw
fot. freepik.com – nMicrostock

Gdzie jeszcze jest tani diesel lub LPG?

Droższy będzie także diesel, ale tutaj są szanse na bardziej łagodny wzrost. „Nieco spokojniej wygląda sytuacja na rynku oleju napędowego” – uznają analitycy BM Reflex. „Ceny co prawda mogą wzrosnąć, ale nie będą to podwyżki takie jak w przypadku benzyny” – twierdzą. Obecnie diesel najtaniej można zatankować w woj. łódzkim, gdzie średnia stawka to 7,55 zł/l. Dobre ceny znajdziemy też w woj. pomorskim i małopolskim, bo tam olej napędowy sprzedaje się średnio po 7,59 zł/l.

Od czasu przywrócenia pełnej stawki podatku VAT, akcyzy i opłaty paliwowej, dużo więcej płaci się za LPG. Niestety końca trendu zwyżkowego nadal nie widać. „Prawdopodobnie kolejny tydzień z rzędu będą rosły ceny autogazu, który od początku roku zdrożał już o 8 proc. (+23 gr/l)” – wyliczają Urszula Cieślak i Rafał Zywert. Obecnie chcąc zatankować LPG poniżej średniej trzeba się udać do woj. łódzkiego lub opolskiego. W obu średnia cena tego paliwa wynosi tylko 3,12 zł/l.

Diesel, benzyna, LPG drożej
fot. freepik.com – Rawf8.com

Gdzie jest najdroższe paliwo w Polsce?

Natomiast najgorsze perspektywy na luty szykują się tam, gdzie przed weekendem ceny były najwyższe. W przypadku benzyny 95-oktanowej było to woj. mazowieckie przez średnią stawkę 6,71 zł/l. Najdroższe ceny za benzynę 98-oktanową odnotowano w woj. zachodnipomorskim, bo tam średnia wyniosła 7,49 zł/l. Zdecydowanie najdroższy diesel tankuje się w woj. opolskim, gdzie średnio trzeba płacić 7,73 zł/l. Tankujący LPG najbardziej poszkodowani są w woj. dolnośląskim, ponieważ tam średnia cena autogazu osiągnęła pułap 3,30 zł/l.

Źródło: www.reflex.com.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News