Od 9 stycznia paliwo w Polsce strasznie zdrożeje! Na stacjach w całym kraju tyle dokładnie każą nam płacić

Od 9 stycznia paliwo w Polsce strasznie zdrożeje! Na stacjach w całym kraju tyle dokładnie każą nam płacić

Paliwo od 9 stycznia

Podaj dalej

Mimo podwyżek podatków, paliwo w Polsce nie podrożało w żaden istotny sposób na początku 2023 r. To wszystko jednak zacznie się zmieniać już od 9 stycznia, który przypomni niektórym, czemu nie lubi się poniedziałków. Eksperci wyliczyli już o ile drożej zatankujemy paliwo do samochodów.

Rok zaczął się nieźle, ale robi się gęsto

Choć podwyżka podatku VAT z 8 do 23 proc. i powrót pełnej akcyzy i opłaty paliwowej zwiastował cenowy armageddon, to początek roku na stacjach paliw w Polsce był dość łaskawy. Duża w tym zasługa Orlenu, który w Sylwestra mocno obniżył ceny hurtowe. Wszystko po to, aby ośmielić właścicieli stacji do utrzymania grudniowych cen i zejścia z marży.

Paliwa zmieniają ceny
fot. freepik.com – vovashevchuk

W efekcie zmian praktycznie nie odczuli kierowcy tankujący diesel, bo to paliwo podrożało tylko o 3 gr na litrze. Z danych e-petrol.pl wynika, że średnio za olej napędowy płaci się bowiem 7,69 zł/l. Nieznacznie, bo o 5 gr na litrze poszła średnia cena benzyny 95-oktanowej, która kosztuje 6,57 zł/l. Większe wzrosty związane były z benzyną 98-oktanową (+11 gr/l), która podrożała średnio do poziomu 7,37 zł/l. Najmocniej, bo o 12 gr/l wzrosła średnia cena LPG, która osiągnęła pułap 3,03 zł/l.

To paliwo podrożeje najmocniej

Analitycy e-petrol.pl przedstawili dziś prognozę na nadchodzący tydzień, z której nie wynikają zbyt dobre wieści. Jedno paliwo na pewno będzie droższe i to dużo bardziej. Okazuje się, że ostatnie wzrosty cen autogazu były jedynie rozgrzewką. Jak wskazują eksperci e-petrol.pl, od 9 do 15 stycznia średnia cena LPG ulokuje się w przedziale 3,07-3,18 zł/l. To oznacza, że najtańsze paliwo na stacjach paliw w Polsce w najgorszym przypadku podrożeje o 15 gr na litrze! Wtedy znalezienie dystrybutora gdzie cena ma dwójkę z przodu będzie graniczyło z cudem.

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – maxlupascu

W przypadku pozostałych paliw możliwe są kolejne delikatne podwyżki, choć są szanse, że stawki zupełnie się nie zmienią. Analitycy e-petrol.pl uważają, że benzyna 95-oktanowa będzie kosztować 6,55-6,66 zł/l. Z kolei 98-oktanowa odmiana tego paliwa też utrzyma się w dotychczasowym rejonie, czyli 7,35-7,46 zł/l. Optymistycznie wygląda to też w przypadku oleju napędowego, bo diesel ma kosztować 7,65-7,77 zł/l. Są to oczywiście stawki średnie ogólnopolskie, co oznacza, że lokalnie możliwe są ceny niższe, jak i wyższe. Światełkiem w tunelu jest też to, że po wczorajszych spadkach, ceny ropy naftowej utrzymują się poniżej 80 dolarów za baryłkę.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News