Od 8 lutego już nie można tak płacić za paliwo na stacji. Oto jakie zmiany następują dziś na wszystkich stacjach w Polsce

Od 8 lutego już nie można tak płacić za paliwo na stacji. Oto jakie zmiany następują dziś na wszystkich stacjach w Polsce

Paliwo tanieje

Podaj dalej

Polacy od dziś na pewno mogą spotkać się z dużymi zmianami na stacjach paliw. Zatankowanie samochodu już nie wygląda tak samo jak jeszcze tydzień temu. Eksperci rynku paliw wskazali jak duże zmiany zaszły w przeciągu zaledwie 7 dni. Nie wszyscy kierowcy będą zadowoleni z modyfikacji, które potwierdzono w najnowszym raporcie e-petrol.pl.

Co doprowadziło do zmian na stacjach?

Na przełomie stycznia i lutego paliwo drożało, co wywołało spory niepokój u kierowców. Jednak od dziś na pewno nie wszyscy będą płacić za paliwo tak jak tydzień temu. Mnóstwo kierowców może liczyć na zmniejszenie opłat, ponieważ uwarunkowania na rynku pozwoliły na obniżki. Niestety nie dotyczy to wszystkich paliw, ale perspektywy dla polskiego rynku są dosyć optymistyczne.

benzyna diesel paliwo ceny paliw
fot. freepik.com – Rawf8.com

Największe obawy kierowcy mieli w związku z olejem napędowym. Od 5 lutego obowiązuje zakaz importu tego paliwa z Rosji, która oferowała duże wolumeny w przystępnej cenie. Szczęśliwie Europa, w tym Polska dobrze przygotowały się do dywersyfikacji dostaw. Zrobiono odpowiednio wcześnie zapasy, pozwoliły na zniwelowanie wyzwań dostaw diesla z kierunków alternatywnych. Efekt tego widać w cenach hurtowych, którena przełomie stycznia i lutego wyraźnie poszły w dół.

Ile kosztują diesel, benzyna i LPG?

Ten fakt ośmielił właścicieli stacji do regularnych obniżek cen oleju napędowego. Z najnowszego raportu e-petrol.pl wynika, że średnia stawka za diesel w Polsce wynosi już 7,54 zł/l. To o 11 groszy mniej na litrze w porównaniu z zeszłą środą. Skala obniżek zaskoczyła analityków, którzy w najbardziej optymistycznym scenariuszu zakładali cenę 7,57 zł/l. W dół, choć niewiele, bo o 2 grosze na litrze, poszła średnia cena autogazu. Teraz za LPG płaci się zazwyczaj 3,23 zł/l. To wyczekiwany moment, bo to paliwo od nowego roku drastycznie podrożało po przywróceniu niemal pełnego opodatkowania.

Diesel, benzyna, LPG drożej
fot. freepik.com – Rawf8.com

Zupełnie inne nastroje mają zapewne kierowcy tankujący benzynę. Co prawda, to paliwo jest obecnie dużo tańsze niż diesel, ale względem ubiegłego tygodnia stawki pozostały te same. Jest to z pewnością rozczarowania, bo benzyna taniała w hurcie, choć nie tak mocno jak diesel. Aktualnie średnia ogólnopolska cena benzyny 95-oktanowej nadal wynosi 6,68 zł/l. Z kolei 98-oktanowa odmiana tego paliwa najczęściej kosztuje 7,39 zł/l. Dobrą wiadomością jest przynajmniej to, że to paliwo nie powinno już drożeć.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News