Od 31 października kierowcy w Polsce muszą zmienić światła w samochodach! Nie będzie taryfy ulgowej. Od razu mandat 500 zł

Od 31 października kierowcy w Polsce muszą zmienić światła w samochodach! Nie będzie taryfy ulgowej. Od razu mandat 500 zł

Od 31 października kierowcy muszą zmienić światła

Podaj dalej

Z końcem miesiąca kierowcy w Polsce powinni mieć się na baczności. Od 31 października w samochodach trzeba będzie odpowiednio zmienić światła, jeśli nie chce się ryzykować mandatu w wysokości 500 złotych. Ten termin jest nieprzypadkowy, bowiem od ostatniego dnia października o przyłapanie przez policję będzie dużo łatwiej.

W nocy z 30 na 31 października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Choć będziemy spać o godzinę dłużej, to w ciągu doby więcej czasu będzie ciemno. W takich warunkach dużo bardziej w oczy policji rzuca się, w jaki sposób kierowcy korzystają ze świateł w reflektorach. Jeżeli funkcjonariusz dopatrzy się, że nie zmieniliśmy odpowiednio świateł, zgodnie z taryfikatorem powinien wlepić maksymalny mandat 500 złotych. Pyskaci mogą się spodziewać nawet zabrania dowodu i wycofania auta z ruchu.

Źle ustawione światła oślepiają kierowców
fot. Artem – stock.adobe.com

Dlaczego trzeba je zmieniać?

Choć kontrole drogowe za światła nie zdarzają się często, to lepiej uchronić się przed taką sytuacją. W większości samochodów odpowiednia zmiana świateł to banalna czynność, do której nie potrzeba żadnych narzędzi. Nawet względnie starsze samochody posiadają pokrętło regulacji świateł w zakresie 0, 1, 2, 3. Czasem są to przyciski, a o aktualnej pozycji informuje kierowcę wyświetlacz. W nowszych autach taką konfigurację można zrobić też na ekranach dotykowych.

Jeżeli nie wiemy, gdzie i jak regulować w samochodzie światła reflektorów, to warto jak najszybciej zajrzeć do instrukcji pojazdu. Odpowiednia zmiana położenia świateł jest kluczowa ze względów bezpieczeństwa, ponieważ przy błędnej regulacji możemy oślepiać innych. Grozi to nie tylko kolizją z innym autem, ale także śmiertelnym potrąceniem, bowiem oślepiony kierujący może nie zauważyć pieszego. O regulacji świateł należy pamiętać przy każdej wyprawie, ponieważ światła trzeba odpowiednio zmienić w zależności od sytuacji.

Włącznik i regulacja świateł
fot. PixieMe – stock.adobe.com

Jak odpowiednio zmienić światła?

Przyjęło się, że światła reflektorów mają 4 poziomy ustawień w górę lub w dół. Pozycja „0” przeznaczona jest do sytuacji, gdy w aucie jest tylko kierowca lub 1 pasażer. W przypadku czterech lub pięciu pasażerów rozkład masy auta zmienia się i wtedy światła trzeba zmienić na „1”. Jeszcze pod innym kątem auto pochyli się, gdy do kompletu pasażerów dojdą bagaże z tyłu – wtedy wybieramy „2”. Wreszcie „3” jest konieczna, gdy kierowca jedzie co prawda sam, ale bagażnik jest całkowiie załadowany. Każda pozycja zmiany ustawienia świateł jest kluczowa do wpływania na bezpieczeństwo.

Oczywiście, światła powinniśmy regulować przez cały rok, ale z racji długiego mroku, od 31 października będzie to wyjątkowo istotne. Bardziej niż mandat, powinna motywować do tego odpowiedzialność. W końcu praktycznie każdy doświadczył oślepienia za kierownicą. To nie jest tak, że czasem tak bywa, bo jakieś auto ma wyższe zawieszenie. Nie, auta dopuszczone do ruchu produkuje się tak, aby były bezpieczne dla innych. Jeśli oślepia nas reflektor SUV-a lub dostawczaka, to jest to wyłącznie wina jego kierowcy i błędnego ustawienia świateł.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News